Σούπερ ήρωας... Παπ κράτησε ψηλά τον Ολυμπιακό!

Με τρίποντο στο φινάλε έστειλε το ματς με την Μπασκόνια παράταση

Απίθανο ματς, απίστευτος Παπανικολάου!

Ο Ολυμπιακός έχασε την τελευταία στιγμή τον Μιλουτίνοφ, δεν ήταν καλός και φλέρταρε με την ήττα, αλλά ένας μαγικός «Παπ» και τρομερή βοήθεια από τον ΛεΝτέι, τον οδήγησαν στη νίκη (91-87) επί της Μπασκόνια, στην παράταση και στο 11-6, που τον διατηρεί σε τροχιά τετράδας.

Ο Κώστας Παπανικολάου δεν ήταν μόνο από τους πρώτους σκόρερ των «ερυθρόλευκων» (22π.), αλλά είχε 6/7 τρίποντα, με το ένα να ήταν στα 3,7’’ πριν τη λήξη και μ’ αυτό να γίνεται το 80-80 για να πάει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο! Στο μεταξύ, μεγάλη δουλειά με απανωτά φόλοου και επιθετικά ριμπάουντ από τον ΛεΝτέι (23π.) στην τέταρτη περίοδο, όπου επέτρεψαν στην ομάδα του Μπλατ να επιστρέψει από το -9.

Συγκινητικοί, επίσης, ήταν και οι Πρίντεζης και Γουίλιαμς-Γκος με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Βάσκους, που έπεσαν στο 7-10, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βιλντόσα με 19 πόντους, με τους Πουαριέ και Χουέρτας να είχαν από 17 ο καθένας και τον Γάλλο να παίρνει και 12 ριμπάουντ.

Με τους Μπόγρη, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Στρέλνιεκς και Μάντζαρη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Καλό και γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι από την αρχή του, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν το προβάδισμα χάρη στους Παπανικολάου και Πρίντεζη, αλλά να μην είχαν το… αντίδοτο για τη δράση του Πουαριέ, μέσα στη ρακέτα (10-9). Από τα μισά και μετά, οι Πειραιώτες κρατούνταν επιθετικά από τον υπαρχηγό, αλλά ο Γάλλος σέντερ συνέχιζε το… βιολί του και έτσι οι Βάσκοι διατηρούνταν κοντά (20-16). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα του Μπλατ σίγησε επιθετικά και αφού δεν βελτιώθηκε έστω αμυντικά, επέστρεψε στον Χίλιαρντ να κάνει ένα 6-0 –ερχόμενος από τον πάγκο- και να στείλει τους φιλοξενούμενους προηγούμενους (20-22), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τους… ηρωισμούς του ΛεΝτέι, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (26-24), αλλά η απάντηση της Μπασκόνια ήρθε από την περιφέρεια, καθώς με δύο απανωτά τρίποντα (τα πρώτα της στο παιχνίδι), πήγε στο +4 (26-30), ύστερα από τρία λεπτά. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με τον Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος τους κουβάλησε επιθετικά και με τα μεγάλα του μακρινά σουτ, έφερε το ματς στα ίσα (34-34), στα μισά. Ωστόσο, η άμυνα των παικτών του Μπλατ παρέμεινε τραγική, με τους Βάσκους να σκοράρουν με ιδιαίτερη ευκολία (ειδικά με τον Χουέρτας!) και έτσι να ξεφεύγουν ακόμη και στο +7 (36-43), στο 17’. Μετά από τάιμ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Πρίντεζη (40-43), αλλά ο Βραζιλιάνος γκαρντ εξακολουθούσε να δημιουργεί προβλήματα, επαναφέροντας το +7 (40-47). Στο τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έβγαλε τις άμυνες, αλλά η επίθεσή του δεν ήταν τόσο αποτελεσματική, μειώνοντας απλά στο -4 (43-47).

Τα προβλήματα στη ρακέτα συνεχίστηκαν και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό και έτσι η Μπασκόνια ξέφυγε (43-51). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την απάντηση. Αρχικά, χτύπησαν τον Χουέρτας και τον έβγαλαν εκτός παιχνιδιού με φάουλ. Από ‘κει και πέρα, ο έλεγχος των ριμπάουντ, οι τρομερές άμυνες του Παπανικολάου από τη μία και τα μεγάλα του τρίποντα από την άλλη έβαλαν ξανά τους Πειραιώτες στο ματς, καθώς πέρασαν μπροστά (55-53), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Μπλατ παρασύρθηκαν, δεν είχαν καθόλου υπομονή και άρχισαν τη μία κακή επιλογή πίσω από την άλλη στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν οι Βάσκοι να το εκμεταλλευτούν αυτό και να κάνουν ένα 9-0 με τους Χίλιαρντ και Πουαριέ για το +7 (55-62), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με δύο βολές του Βιλντόσα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Μπασκόνια ξέφυγε στο +9 (55-64). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε μέσα από την άμυνα, καθώς μπλόκαρε τους Βάσκους και με τον ΛεΝτέι σημείο αναφοράς, αλλά και με τα επιθετικά του ριμπάουντ, μείωσε στους τρεις πόντους (63-66), στο 34’. Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ συνέχισε να δίνει τις μάχες του στη ρακέτα και έτσι η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (67-68), στο 35’. Ωστόσο, ο Βιλντόσα ήρθε από το… πουθενά και με ένα καλάθι και φάουλ (που δεν ήταν γιατί έγινε χαμηλά το φάουλ) και ένα τρίποντο, έστειλε τους φιλοξενούμενους το +7 (67-74), στο 36’. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μπλατ δεν… πτοήθηκαν και με… σκυλίσια άμυνα, αλλά και τον μαχητικό ΛεΝτέι, πλησίασαν στον πόντο (73-74), στα τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, με τον Βιλντόσα να σκοράρει από τα 9,5 μέτρα για το 73-77, στα 1:04’’. Με 2/2 βολές του Παπανικολάου, ένα καλάθι του Γουίλιαμς-Γκος και 1/2 βολές από τον Χίλιαρντ, το σκορ έγινε 77-78, στα 14’’. Ο Βιλντόσα από τη γραμμή έκανε το 77-80, αλλά ο Παπανικολάου με ένα τρομερό τρίποντο –με ταμπλό- έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, διαμορφώνοντας το 80-80 της κανονικής διάρκειας!

Με την εξέλιξη αυτή, ο Ολυμπιακός μπήκε με τρομερή ψυχολογία στο έξτρα πεντάλεπτο και με τον Παπανικολάου να είχε την ίδια… φόρα, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +7 (89-82). Στα τελευταία δύο λεπτά, οι παίκτες του Μπλατ έπαιξαν με τον χρόνο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-87!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 κ.α., 91-87 παρ.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 17 (3), Τουπάν, Σπανούλης 4, Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 22 (6/7τρ.), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23 (9ριμπ.).

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόσα 19 (2), Φόιγκτμαν 10 (1τρ., 10ριμπ.), Χουέρτας 17 (1), Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ, Πουαριέ 17 (12ριμπ.), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2).