Σαρωτική Λετονία, έφερε… τούμπα τη Ρωσία!

Η Λετονία ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων σάρωσε τη Ρωσία με 84-69

Ήταν όλα εναντίον της, αλλά η Λετονία απέδειξε ότι πρόκειται για μια πραγματική ομάδα που δεν διαθέτει απλά παίκτες με ταλέντο, αλλά και με ψυχή. Χωρίς καν να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Πορζίνγκις (που είχε και τρία φάουλ από το δεύτερο δεκάλεπτο) και τα αδέρφια Μπέρτανς, οι Λετονοί ανέτρεψαν διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο (44-34) και μάλιστα επικράτησαν με 15 (69-84).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Λετονούς ήταν ο νέος παίκτης της Μπασκόνια, Γιάνις Τίμα, με 22 πόντους (37’, 5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ριμπάουντ), ενώ ο Γιάνις Στρέλνιεκς του Ολυμπιακού ήταν για ακόμα μία φορά θετικός με 9 πόντους και 4 ασίστ.

Από την άλλη μεριά, η Ρωσία στο πρώτο ημίχρονο με ηγέτη τον Μοζγκόφ είχε χτίσει διαφορά 10 πόντων, ωστόσο, με τον Σβεντ παρά τους 21 πόντους του να τα έχει «σπάσει» (2/11 τρίποντα, 5/8 βολές) δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά στο β’ ημίχρονο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ στο β’ ημίχρονο ήταν 25-50, γεγονός που δεν άφησε οποιοδήποτε περιθώριο στη Ρωσία να φτάσει στο 4/4, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 44-34, 52-52, 69-84.