Ρεάλ-Μπάμπεργκ 106-86: Άνετη νίκη για την Ρεάλ (vid)

Η Ρεάλ νίκησε άνετα με 106-86 την Μπάμπεργκ και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό στα playoffs της Euroleague.

Toν Παναθηναϊκό θα βρει στο δρόμο της η Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 106-86 της Μπάμπεργκ, βγήκαν 5οι  και πλέον θα κοντραριστούν (με μειονέκτημα έδρας) με τους «πράσινους» στα playoffs.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε τη Ζαλγκίρις κόντρα στον Ολυμπιακό.

Για τους νικητές ο Ράντολφ είχε 23 πόντους με 4/4 τρίποντα και 38 στην αξιολόγηση, ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάκετ με 17 πόντους.

Ο Ράντολφ είχε κέφια στην αρχή του ματς και με 7 πόντους του, έκανε το 7-0 για τη Ρεάλ. Η Μπάμπεργκ δε πτοήθηκε από το ξεκίνημα των Μαδριλένων και με τον Μούσλι μείωσε σε 15-13 στο 5’. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό επιθετικά με τον Ραντόσεβιτς να διαμορφώνει το 28-27 στο 10’.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Χάκετ έκαναν το 29-35 στο 12’. Οι Μαδριλένοι δεν άφησαν την ομάδα του Μπάνκι να ξεφύγει, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο πολλές φορές κατά τη διάρκεια της περιόδου. Τελικά ο Κάρολ σκόραρε για τρεις και διαμόρφωσε το 53-50 (20’). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την Ρεάλ να έχει 8/16 τρίποντα και την Μπάμπεργκ 6/10.

O Aγιόν με 4 σερί πόντους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην Ρεάλ (60-54), αναγκάζοντας τον Μπάνκι να καλέσει timeout. Ο Μεξικανός συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (71-60 στο 26’). H Ρεάλ συνέχισε να ελέγχει το ματς μέχρι τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (82-69).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η Ρεάλ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και πλέον ετοιμάζεται για τα ματς με τον Παναθηναϊκό στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 53-50, 82-69, 106-86