«Πυροβόλησε» την Μπαρτσελόνα και μία… ανάσα από τους τελικούς η Μπασκόνια!

Μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Ισπανίας η Μπασκόνια!

Αν και πήγε στα αποδυτήρια με το -10, ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο έσπρωξε την Μπασκόνια στη νίκη (85-79) επί της Μπαρτσελόνα, για το 2-0 στα ημιτελικά της Ισπανίας!

Με τα σερί τρίποντα του Τζάνινγκ στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι επέστρεψαν από το -10 του ημιχρόνου και διατηρώντας την ψυχραιμία τους στο τέταρτο, επικράτησαν 85-79 της Μπαρτσελόνα, για τα 2-0 στα ημιτελικά.

Ο Αμερικανός ήταν και πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μαρτίνεθ, που είχε 11/25 τρίποντα, με 19 πόντους (5/7τρ.), με τον Χουέρτας να είχε 15 και τους Μπομπουά και Σενγκέλια από 12.

Από τους Καταλανούς, οι οποίοι έχασαν με τραυματισμό τον Κόπονεν στην τέταρτη περίοδο, ξεχώρισε ο Μερμάν με 18 πόντους, με τον Χάνγκα να είχε 13 και τον Τόμιτς 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-48, 67-65, 85-79