Πολύ ηχηρή Μπά(ρ)τσα στον Ολυμπιακό!

Δεν κατέβηκαν καν στο Β' μέρος οι ερυθρόλευκοι

Γερό… χαστούκι στον Ολυμπιακό!

Η τρομερή αστοχία –ειδικά από την περιφέρεια- συνδυάστηκε με… κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στη συντριβή (90-63) από την Μπαρτσελόνα, μέσα στο ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 18-8 και να μπει σε «κίνδυνο» η δεύτερη θέση.

«Κλειδί» στην αναμέτρηση ήταν ένα 17-0 που επέτρεψαν στους Καταλανούς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με το 41-40, να γίνεται 41-57! Σε πολύ κακή ημέρα οι Πειραιώτες από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς με 6/30 τρίποντα. Από το... ναυάγιο των «ερυθρόλευκων» διασώθηκε ο ΜακΛίν με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Πρίντεζη να πετύχει άλλους τόσους πόντους και τον Σπανούλη να είχε 10.

Από τους Καταλανούς, κορυφαίος ήταν ο Τόμιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Μοερμάν να είχε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ερτέλ είχε 13 πόντους και 7 ασίστ.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπαπέτρου, Σπανούλη και Μάντζαρη ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός. Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό το παιχνίδι στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους» να… χτυπούν με τον Πρίντεζη μέσα από τη ρακέτα, αλλά να χάνουν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και έτσι το σκορ να είναι στην ισοπαλία (6-6). Στη συνέχεια, ο Σπανούλης έστειλε τους Πειραιώτες στο +4 (10-6), αλλά μέχρι… εκεί. Αρχικά ο Τόμιτς και μετά ο Μοερμάν έκαναν «άνω κάτω» την άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου (που επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια στην επίθεση), με τους Καταλανούς να ξεφεύγουν στο +6 (12-18), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο αρχηγός προσπάθησε να «αφυπνίσει» ξανά τους συμπαίκτες του, αλλά ο Κροάτης σέντερ εξακολουθούσε να ήταν «ζεστός», με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +5 (17-22).

Με όρεξη για άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο και με τον ΜακΛίν να ήταν πολύ ορεξάτος, η διαφορά μειώθηκε στο ελάχιστο (23-24), αλλά η Μπαρτσελόνα βρήκε τις απαντήσεις με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και έτσι ξέφυγε ξανά (25-32), περίπου στα μισά. Σε εκείνο το σημείο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος «επιστράτευσε» τον Μπράουν, ο οποίος έδωσε αρκετή ενέργεια στους «ερυθρόλευκους» και εκείνοι πλησίασαν εκ νέου (33-34). Ωστόσο, η τρομερή αστοχία που ακολούθησε στη συνέχεια από τους Πειραιώτες, τους στέρησε την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα, με τους Καταλανούς να παραμένουν σταθερά μπροστά μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (38-40), χάρη στον Κόπονεν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικό το δεύτερο ημίχρονο, καθώς με το τρίποντο του Παπαπέτρου πέρασε μπροστά (41-40). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ήρθε η… κατάρρευση από τους «ερυθρόλευκους». Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιζαν χωρίς υπομονή και βιαστικά, έχαναν το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, με τον Ερτέλ από την άλλη να «ξυπνά» επιθετικά και δημιουργικά και να σπρώχνει την Μπαρτσελόνα σε ένα 17-0(!), που την έστειλε στο +16 (41-57), στο 26’. Μετά από τάιμ άουτ, οι Πειραιώτες συγκεντρώθηκαν στην άμυνα και με τους ΜακΛίν και Πρίντεζη, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (50-59). Αλλά, η απροσεξία στην άμυνα στα τελευταία δύο λεπτά μέσα στη ρακέτα, έδωσαν την ευκαιρία στους «μπλαουγκράνα» να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +11 (52-63).

Χωρίς συγκέντρωση μπήκε ο Ολυμπιακός και στην τέταρτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τα ριμπάουντ και με δύο απανωτά τρίποντα να εκτοξεύει την υπέρ της διαφορά στο +17 (52-69). Οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να βρίσκονται σε άλλο… γήπεδο, χάνοντας το ένα σουτ πίσω από το άλλο και με τους παίκτες του Πέσιτς να συνεχίζουν το «πάρτι» τους –και στα ριμπάουντ- και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +33 (55-88), στο 37’. Η ομάδα του Πειραιά απλά περίμενε να τελειώνει το… μαρτύριο, το οποίο ήρθε με το τελικό 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 52-63, 63-90

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 14 (12ριμπ.), Μπράουν 3, Παπαπέτρου 9 (3), Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοφ 4, Τιλί, Πρίντεζης 14 (1), Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 2, Γουίλτζερ, Τόμπσον.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ρίμπας 3 (1), Πρέσι, Τζάκσον, Ναβάρο 7 (2), Ερτέλ 13 (7ασ.), Κούρουκς, Οριόλα 12, Κόπονεν 14 (1), Κλαβέρ 4, Τόμιτς 19 (10ριμ.), Μοερμάν 17 (3τρ., 13ριμπ.).