«Ποδαρικό» με... βομβαρδισμό και 100άρα η Αρμάνι!

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο 2019 καθώς επικράτησε εύκολα της Μπουντούτσνοστ με 111-94 θέλοντας να αφήσει πίσω της το άσχημο finish στο προηγούμενο έτος όπου είχε μετρήσει έξι ήτ

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ήταν ασταμάτητη έξω από τα 6.75 μέτρα και ουσιαστικά ήταν το στοιχείο που της χάρισε την 8η νίκη της την φετινή σεζόν στην EuroLeague. Συγκεκριμένα τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 16/30 τρίποντα, ένας αριθμός που δύσκολα θα μπορούσε να ήταν σε μέρος ομάδας που είχε φύγει από το ματς με την ήττα.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν εκείνος που «καθάρισε» στο πρώτο ημίχρονο με 4/4 τρίποντα, ενώ τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ πήρε την σκυτάλη στο δεύτερο μισό του αγώνα έχοντας 20 πόντους με 4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 6/6 βολές, ενώ 17 πόντους με 5/6 τρίποντα είχε ο Μπέρτανς. Ο Μάικ Τζέιμς μπορεί να τελείωσε το ματς με άλλους 17 πόντους και 8 ασίστ, αλλά δεν ήταν το ίδιο... κεφάτος και ορεξάτος όπως σε προηγούμενα ματς.

Πλέον η Αρμάνι θέλει να αφήσει πίσω το άσχημο «τελείωμα» του 2018 όπου μέτρησε 6 ήττες σε επτά παιχνίδια και να «σκαρφαλώσει» όσο το δυνατόν πιο ψηλά στην κατάταξη. Για λογαριασμό της Μπουντούτσνοστ που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Γιασμίν Ρέπεσα, ξεχώρισαν οι Μπιτάτζε (23π., 8ρ.) και Κόουλ (17π., 6ασ.)

Το εκρηκτικό ξεκίνημα της ιταλικής ομάδας έφτανε και περίσσευε για να προδιαγράψει τη συνέχεια του αγώνα και να βάλει τα... θεμέλια για την 8η νίκη της στην φετινή EuroLeague. Για την ακρίβεια οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι έμοιαζαν «σεληνιασμένοι» έξω από τα 6.75 μέτρα στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο με 7/9 τρίποντα (!) και «φορτώσουν» το καλάθι της Μπουντούτσνοστ με 36 πόντους! (36-22). Σε αυτό το διάστημα ο Κουζμίνσκας ήταν... άχαστος με 14 πόντους και 4/4 τρίποντα ενώ ο Τζέιμς μετρούσε 10 πόντους με 6 ασίστ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπουντούτσνοστ ισορρόπησε την κατάσταση, η Αρμάνι σταμάτησε να είναι τόσο εύστοχη, ενώ και ο Μπιτάτζε είχε ανεβάσει την απόδοσή του αποτελώντας τον καλύτερο παίκτης των Μαυροβούνιων.

Βέβαια μετά το ημίχρονο (56-45) η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στη μεριά του φαβορί. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 18 πόντους (84-66 στο 31'), με τους Μπέρτανς, Μίτσοφ και Γκουντάιτις να... παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα την ώρα που η Μποντούτσνονστ στηρίχθηκε στον Γεωργιανό σέντερ και τον Νόρις Κόουλ.

Τα δεκάλεπτα: 36-22, 56-45, 82-66, 111-94