Πλάκα στην Μπάρτσα και πάει για πλεονέκτημα η Ζαλγκίρις!

Εκπληκτική η ομάδα του Γιασικεβίτσιους

Με τους Άξελ Τουπάν και Κέβιν Πάνγκος να σημειώνουν 21και 18 πόντους αντίστοιχα, η Ζαλγκίρις σημείωσε την 15η νίκη της στην Ευρωλίγκα και πλέον κυνηγά με αξιώσεις μια θέση στην πρώτη 4άδα.

Η Ζαλγκίρις δεν καταλαβαίνει τίποτε και πλέον έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι του πλεονεκτήματος της έδρας. Η ομάδα του Σάρας, μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου πήρε το προβάδισμα και στο δεύτερο μέρος έβαλε το πόδι στο…γκάζι και εξαφανίστηκε από την ορατότητα των Καταλανών. Οι Κυπελλούχοι Ισπανίας, δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από την μετριότητα και είχαν σαν κορυφαίο τον Οριόλα με 18 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα πήρε ένα προβάδισμα με 7-9 στο ξεκίνημα, αλλά γρήγορα η Ζαλγκίρις συνήλθε και έκανε ένα 8-0. Με τους Μιλάκνις και Καβαλιάουσκας να σέρνουν τον χορό στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 19-15.

Προοδευτικά και με τον Κέβιν Πάνγκος να φτάνει τους δέκα πόντους, περίπου στα μισά του 2ου δεκαλέπτου, οι Λιθουανοί βρέθηκαν με 36-27 , ενώ για πρώτη φορά στο 17’ με τον Ντέιβις πήρε διψήφιο προβάδισμα με 11 πόντους η Ζαλγκίρις. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13, αλλά ένα τρίποντο του Πάου Ρίμπας, διαμόρφωσε το 44-34 στο ημίχρονο.

Με ένα επιμέρους 7-2 πάει το σκορ στο 51-36 η Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Καταλανοί κατεβάζουν ξανά τη διαφορά στους 10, αλλά στη συνέχεια, αλλά με ένα 10-0 των Λιθουανών από το 53-44, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 στο 27’ για να γείρει οριστικά η πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, με τον Πάνγκος να κάνει το 70-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ποτέ στον αγώνα για να έρθει απόλυτα φυσιολογικά το 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 44-34, 70-50, 90-74