Πετρολίνα ΑΕΚ: Πάλεψε όμως ηττήθηκε από την Antwerp

Η κυπριακή ομάδα είχε τα δικά της καλά διαστήματα στο παρκέ, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από τους Βέλγους..

Την ήττα από την βελγική Giants Antwerp γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ με 83-74, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» στην Λάρνακα, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για την Α’ προκριματική φάση του Basketball Champions League. Η κυπριακή ομάδα είχε τα δικά της καλά διαστήματα στο παρκέ, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από τους Βέλγους.

Πλέον οι «κιτρινοπράσινοι» θα κυνηγήσουν την εκτός έδρας νίκη στην Αμβέρσα, με μεγαλύτερη διαφορά των 9 πόντων, ώστε να διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο επαναληπτικός αγώνας θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (22/9) στις 21:00 ώρα Κύπρου και θα μεταδίδεται ζωντανά σε live streaming από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ. Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Τάιρελ Μπιγκς με 19 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να είναι στο 10-9 μέχρι το 4’ υπέρ της Giant Antwerp, με τον Βασίλη Κούνα να σημειώνει τρίποντο λίγο αργότερα, δίνοντας προβάδισμα στην Πετρολίνα ΑΕΚ με 12-10. Στο 7’ το σκορ ήταν στο 16-16, ενώ με το τέλος της περιόδου οι βέλγοι είχαν προηγηθεί με 20-18.

Με πέντε πόντους μπήκε στην Β περίοδο η ΑΕΚ (από δύο οι Ρέλφορντ-Βιναλές, ένα ο Μπιγκς) παίρνοντας προβάδισμα με 23-20 στο 13’. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 28-24. Στην εξέλιξη του αγώνα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 38-38 στο ημίχρονο.

Από δύο πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το 22’ του αγώνα (40-40), ενώ δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 46-42 υπέρ της Antwerp, η οποία λίγο αργότερα με τρίποντο του Tate έφερε το σκορ στο 49-42. Έπειτα η ΑΕΚ αντέδρασε και σημείωσε τέσσερις πόντους με τον Ντέιβις, μειώνοντας σε 49-46. Στο 26:30 το σκορ ήταν στο 54-48, με την Antwerp να είναι βελτιωμένη στην εξέλιξη του αγώνα, φέρνοντας το σκορ στο 64-55 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ είχε καλό ρυθμό με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, καταφέρνοντας έως το 32:30 να μειώσει στους τρεις την διαφορά (65-62). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αύξησαν την διαφορά στην συνέχεια, με το σκορ στο 35’ να είναι στο 71-64. Τρία λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 79-68, με την ΑΕΚ στην συνέχεια να σημειώνει έξι πόντους (τέσσερις ο Σκίφιτς, δύο ο Βτέιβιτς) μειώνοντας σε 79-74. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με τελικό σκορ 83-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 38-38, 55-64, 74-83

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Βιναλές 7, Ντέιβις 14, Πέτροβιτς 5 (1), Κούνας 12 (2), Σκίφιτς 10, Μπιγκς 19 (1), Σιζόπουλος 3 (1), Ρέλφορντ 4, Παντελή.

Giants Antwerp (Roel Moors): Lee 13 (2), Tate 21 (1), Vanwijn 9, Sanders 9 (1), Dudzinski 10, Donkor 5 (1), Schoepen, Akyazili 4, Bako 9, Kalinoski 3.