Πάτησε γκάζι στο δεύτερο η ΤΣΣΚΑ και συνέτριψε την Μπουντούτσνοστ

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέτριψε 99-69 την Μπουντούτσνοστ και πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα

Με κορυφαίους τους Ντε Κολό (26 πόντοι) και Χάκετ (17 πόντοι), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρέσυρε με 99-69 την Μπουντούτσνοστ στη Ρωσία και πανηγύρισε την 3η σερί και 16η συνολικά νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα (16-5). Πρώτη ήττα μετά από 3 διαδοχικά ροζ φύλλα αγώνα για τους Μαυροβούνιους, που είχαν κορυφαίο τον Κόουλ (11 πόντοι).

Η ομάδα του Ιτούδη ζορίστηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο πάτησε γκάζι μετά την ανάπαυλα και με επιμέρους σκορ 47-22 στο δεύτερο 20λεπτο έφτασε στο +30. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα (20-10 στο 6’), αλλά η ομάδα του Ρέπεσα αντέδρασε και μείωσε, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 28-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς έγινε ακόμα πιο… ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να μην επιτρέπουν στην «ομάδα του στρατού» να ξεφύγει στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με την ΤΣΣΚΑ στο +5 (52-47).

Μετά την ανάπαυλα όμως, οι παίκτες του Ιτούδη έπιασαν τα γνωστά τους στάνταρ απόδοσης και με κορυφαίο τον Ντε Κολό, που πυροβολούσε κατά ριπάς, απομακρύνθηκαν στο σκορ (72-61 στο 30’).

Στην τέταρτη περίοδο το… πάρτι των Ρώσων συνεχίστηκε καθώς η άμυνα της Μπουντούτσνοστ χαλάρωσε υπερβολικά. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τελικό 99-69, με την ΤΣΣΚΑ να ανεβαίνει στο 16-5 και τους Μαυροβούνιους να υποχωρούν στο 6-15.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 52-47, 72-61, 99-69.