«Πασαρέλα» στο Μιλάνο ο ΜακΛίν και μένει κορυφή ο Ολυμπιακός!

Μένει κορυφή ο Ολυμπιακός! Μπορεί η άμυνα να ήταν σε κακή μέρα, αλλά με τον ΜακΛίν να… σκοτώνει την πρώην του στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 86-85 την Αρμάνι, μέσα στο Μιλάνο για το 7-2!

Η επίθεση κράτησε τον Ολυμπιακό στην κορυφή!

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα κακό αμυντικό βράδυ, αλλά με τον Τζαμέλ ΜακΛίν να ξέρει τα…. κατατόπια και να «μιλάει» ακόμη και στο τέλος, νίκησαν 86-85 την Αρμάνι μέσα στο Μιλάνο!

Έγινε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για... καρδιακούς, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ξεφεύγουν ακόμη και στο +10 στο 28', αλλά να μην μπορούν να το κρατήσουν λόγω της κακής άμυνάς τους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον ΜακΛίν να πετυχαίνει το κρίσιμο καλάθι και φάουλ στα 46'' πριν τη λήξη. Μάλιστα, ο Παπανικολάου είχε 0/2 από τη γραμμή για το +3 των Πειραιωτών, αλλά στο τέλος έβγαλε την άμυνα στον Τζέρελς, ο οποίος αστόχησε σε «σκοτωμένο» τρίποντο και έτσι το 85-86 ήταν το τελικό σκορ.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Τόμπσον, Στρέλνιεκς και Ρόμπερτς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση. Σχεδόν… μόνος του έπαιζε ο Ρόμπερτς στην αρχή, κρατώντας το προβάδισμα για τους «ερυθρόλευκους» (5-7), με τον Μιλουτίνοφ από την άλλη να τίθεται νωρίς… νοκ άουτ, καθώς υπέπεσε σε δύο γρήγορα φάουλ. Στη συνέχεια πήρε τη… σκυτάλη για τους Πειραιώτες ο Στρέλνιεκς, ο οποίος τους έστειλε στο +5 (9-14), στα μισά. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έλεγαν να διορθωθούν στα αμυντικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να κάνει… πάρτι στη ρακέτα, η οποία θύμιζε «αεροδιάδρομο» και να τρέξει ένα 12-0 με μπροστάρη τον Θίοντορ που την πήγε ακόμη και στο +7 (21-14). Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν περίπου τέσσερα λεπτά για να πετύχουν καλάθι και αυτό ήταν ένα τρίποντο του Ρόμπερτς που διαμόρφωσε το 21-17 της πρώτης περιόδου.

Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ εξακολουθούσαν να αποτελούν… πληγή για τον Ολυμπιακό και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Αρμάνι να διατηρεί την απόστασή της (26-21) χάρη στον «καυτό» Θίοντορ, αλλά τον Παπανικολάου να αντιδρά και να μειώνει στον πόντο (26-25). Ούτε στη συνέχεια βελτιώθηκε η «ερυθρόλευκη» άμυνα, αλλά ευτυχώς για εκείνους ο Στρέλνιεκς συνέχισε «ζεστός» και έτσι το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (33-33). Ωστόσο, αυτή τη φορά ο Λετονός παρέσυρε και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, με τους Πειραιώτες να «ξυπνούν» και χτυπώντας μέσα από το «ζωγραφιστό» με τους Πρίντεζη και ΜακΛίν, να πηγαίνουν στο +6 (35-41), ενώ με το τρίποντο του Μάντζαρη ακόμη και στο +7 (37-44), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Όμως, παρά την εξαιρετική επιθετική τους λειτουργία, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήγαν μόλις με το +4 (42-46) στα αποδυτήρια, καθώς έχαναν το ένα αμυντικό ριμπάουντ πίσω από το άλλο, με τον Ταρτσέφσκι να τους έχει κάνει τη μεγαλύτερη «ζημιά».

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μιλουτίνοφ αγωνίστηκε μόλις για λίγα δευτερόλεπτα, καθώς υπέπεσε πολύ νωρίς στο τέταρτο προσωπικό φάουλ και έτσι αποσύρθηκε εκ νέου. Αλλά, το καλό για τον Ολυμπιακό ήταν πως οι ΜακΛίν και Ρόμπερτς μπήκαν πολύ δυνατά και έτσι η απόσταση διατηρούνταν (47-52). Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Πρίντεζη να «μιλήσει», στέλνοντας ξανά τους Πειραιώτες στο +8 (51-59), στα μισά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο και με τον ΜακΛίν πήγαν ακόμη και στο +10 (53-63), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν πολλά λάθη και με τη ρακέτα τους να θυμίζει ξανά… αεροδιάδρομο, οι γηπεδούχοι έκαναν ανενόχλητοι τα λέι απ τους και έτσι η διαφορά στο τέλος έπεσε στους τέσσερις πόντους (62-66).

Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε και μέχρι τα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου να διατηρεί το προβάδισμά του (64-70). Αλλά, στη συνέχεια δεν είχε υπομονή στην επίθεση και με την άμυνά του να συνεχίζει να… μπάζει η Αρμάνι έκανε ένα 8-0 για το νέο της προσπέρασμα (72-70), στα μισά. Ο Γκουντάιτις εκμεταλλευόταν με τον καλύτερο τρόπο την ανύπαρκτη άμυνα των «ερυθρόλευκων» στη ρακέτα και κάνοντας «πάρτι» διατηρούσε μπροστά τους Ιταλούς (79-77), παρά τα μεγάλα καλάθια των Πρίντεζη και Παπανικολάου. Στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιζαν πιο έξυπνα και όντας εύστοχοι από τη γραμμή των βολών, πήραν ξανά το προβάδισμα (79-81), στο 38’. Με ένα 4-0, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (83-81), όμως ο ΜακΛίν ήταν εκεί για τους Πειραιώτες και με δικό του καλάθι και φάουλ τους έβαλε μπροστά (85-86) στα 46’’. Στη συνέχεια, ο Παπανικολάου έχασε την ευκαιρία να δώσει σοβαρό προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό, έχοντας 0/2 από τη γραμμή των βολών, αλλά έβγαλε την τελευταία άμυνα πάνω στον Τζέρελς και έτσι το 85-86 ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-46, 62-66, 85-86