Πάλεψε, αλλά «έπεσε» στη Βαμβέργη η ΑΕΚ!

Ήττα στην Ευρώπη μετά από καιρό

Το εκπληκτικό σερί νικών της ΑΕΚ κάποια στιγμή θα ολοκληρωνόταν και τελικά αυτό έγινε στη Βαμβέργη κόντρα στην Μπάμπεργκ (77-73), αλλά η «Ένωση» έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για το μέλλον της.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έπειτα από 8 συνεχόμενες νίκες έπεσε στο 8-2, αλλά η αγωνιστική της εικόνα σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της διοργάνωσης ήταν απόλυτα θετική και ο Ιταλός τεχνικός μπορεί να... ονειρεύεται, πως όταν μπει και στην εξίσωση ο Θίοντορ, η ομάδα του θα ανέβει επίπεδο.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, Μπάμπεργκ και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά της με τις εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ να είναι πάρα πολλές, ωστόσο στην 4η περίοδο οι Γερμανοί είχαν πιο καθαρό μυαλό και πήραν διαφορά 8 πόντων (70-62) στα πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να επιστρέψουν (71-71) στα 2'30'' πριν από την ολοκλήρωση του 40λέπτου, πηγαίνοντας το ματς στο τελευταίο σουτ. Σε εκείνο το σημείο, ο Λαρεντζάκης που βρέθηκε δύο φορές αμαρκάριστος από τα 6,75, δεν μπόρεσε να βρει... διχτάκι και έτσι η ΑΕΚ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (77-73).

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Σάκοτα (15π., 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάντερ (14π.), ενώ Ματσιούλις (12π., 5 ριμπάουντ) και Γκρίφιν (11π., 6 ριμπάουντ) είχαν καλές στιγμές στο παιχνίδι, αλλά όχι και την απαιτούμενη διάρκεια.

Ιδιαίτερα άστοχες άρχισαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, ωστόσο καθώς περνούσαν τα λεπτά, η ΑΕΚ άρχισε να πληγώνει τους Γερμανούς στο «ζωγραφιστό» και εκμεταλλευόμενη την εμπειρία του Ματσιούλις προηγήθηκε με 6-8. Το θετικό για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν ότι βρήκε και σουτ από το τρίποντο, με τον Τζέιμς να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο (6-11) της «Ένωσης». Ωστόσο, το πρώτο μπλακ-άουτ της ΑΕΚ ήταν γεγονός, καθώς Στάκεϊ και Χίκμαν έτρεξαν σερί 9-0 για το (15-11), φέρνοντας το πρώτο τάιμ-άουτ του Μπάνκι. Αυτό λειτούργησε θετικά, με τον Χάντερ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση για το 19-20 της 1ης περιόδου.

Δεν άλλαξαν πολλά στη 2η περίοδο... Όπως και στο 1ο δεκάλεπτο, έτσι και στο 2ο οι δύο ομάδες άρχισαν νευρικά στην επίθεση, με την Μπάμπεργκ να βρίσκει λύση από τη γραμμή των βολών και την ΑΕΚ από τον οίστρο του Σάκοτα και τη δυναμική του Χάντερ κάτω από το καλάθι (23-24). Μπάμπεργκ και ΑΕΚ ήταν... αγκαζέ στο σκορ, μέχρι τη στιγμή που ο Τάιρις Ράις ξύπνησε και έκανε το 35-30 με πέντε συνεχόμενους πόντους. Αυτό το +5 των Γερμανών παρέμενε σταθερά μέχρι τα τελευταία δεύτερα της 2ης περιόδου, μέχρι που ο Σάκοτα βγήκε μπροστά και με δικό του 5-0 έστειλε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (39-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο, με καλάθι του Χάντερ (39-41) η ΑΕΚ ανέκτησε έπειτα από ώρα το προβάδισμα ενώ ο Ξανθόπουλος με δικό του τρίποντο έκανε το 43-46, αλλά το πρόβλημα της «Ένωσης» είναι ότι δεχόταν άμεσες απαντήσεις από τους Γερμανούς που έβρισκαν ρυθμό (46-46) και σκορ είτε από τον Ράις, είτε με τον Χίκμαν (53-52) με τρίποντα στη λήξη των επιθέσεων. Οι άμυνες συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες συνέχιζαν να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ και τελικά την Μπάμπεργκ να κλείνει την περίοδο μπροστά στο σκορ με τη μία εύστοχη βολή του Αλεξάντερ (56-55).

Η 4η περίοδος ήταν για γερά νεύρα, αφού ήταν ξεκάθαρο ότι οι λεπτομέρειες θα έκαναν τη διαφορά σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι. Γέλοβατς και Γκρίφιν αντάλλαξαν τρίποντα (61-58), ενώ με κάρφωμα και φάουλ του Αλεξάντερ, η Μπάμπεργκ έχτισε και πάλι μια διαφορά πέντε πόντων (65-60) έπειτα από ώρα, τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε κολλήσει και μάλιστα πολύ επιθετικά και δεν μπορούσε να βρει ένα εύκολο καλάθι. Το πρόβλημα για την ομάδα του Μπάνκι έγινε ακόμα μεγαλύτερο, όταν ο Ράις με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 68-60. Χάντερ και Σάκοτα ξεκόλλησαν την ΑΕΚ (70-64), αλλά την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι νικούσαν την άμυνα του «Δικεφάλου». Το τρίποντο του Λαρεντζάκη (70-67) στα 3’40’’ πριν από τη λήξη έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του Μπάνκι που είχαν μπει πλέον για τα καλά στο ματς. Ο Σάκοτα με προσωπική ενέργεια μέσα στη ρακέτα έφερε το ματς στον πόντο (70-69). Ο ρυθμός έδειχνε... ΑΕΚ και πράγματι ο Χάντερ με λέι-απ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (71-71) στα 2’33’’ πριν από τη λήξη. Ζήσης και Λαρεντζάκης με προσωπικές ενέργειες διαμόρφωσαν το 73-73. Στην κρίσιμη επίθεση, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει δύο επιθετικά ριμπάουντ, αλλά ο Σάκοτα σε δύο περιπτώσεις δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, με τον Ράις στην άλλη πλευρά να σκοράρει 2/2 βολές για το 75-73. Οι «κιτρινόμαυροι» στην καθοριστική επίθεση έβγαλαν δύο φορές ελεύθερα τρίποντα με τον Λαρεντζάκη, αλλά και τα δύο ήταν άστοχα, με τον Ρούμπιτ να διαμορφώνει με δύο βολές το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73

Μπάμπεργκ (Μπαγκάτσκις): Χίκμαν 5 (1), Ράις 13 (2), Ζήσης 6, Γέλοβατς 8 (1), Στάκλει 5 (1), Σμίτ 7 (1), Χάρις 8, Ρούμπιτ 11, Αλεξάντερ 9, Τέιλορ 5.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 15 (1 τρ. – 9 ριμπ., 5 ασ), Ματσιούλις 12, Λαρεντζάκης 9 (1), Γκρίφιν 11 (3), Σαντ Ρος 2, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 14.