Ο Νέντοβιτς… γονάτισε τον εξαιρετικό Σλούκα!

Σαν τον Ολυμπιακό την… πάτησε η Φενέρμπαχτσε!

Η αποκλεισμένη Ουνικάχα Μάλαγα έπαιξε για την αξιοπρέπειά της στην Κωνσταντινούπολη, καταφέρνοντας να φύγει με τη νίκη (99-91) στην παράταση (83-83 κ.α.), έχοντας σε τρομερή ημέρα τον Νεμάνια Νέντοβιτς με 31 πόντους!

Εξίσου καλός για τους Ισπανούς, οι οποίοι αποχαιρέτησαν τη σεζόν στην Ευρωλίγκα με ρεκόρ 13-17, ήταν ο Βαζίνσκι με 18 πόντους, με τον Όγκουστιν να είχε 11 και τον Ντίαθ 10.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε ό,τι μπορούσε για να δώσει τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης, πετυχαίνοντας και το buzzer beater φόλοου που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά και έχοντας συνολικά 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Ουνικάχα Μάλαγα στην αρχή του ματς, φτάνοντας στο νταμπλ-σκορ (9-18) και ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (14-22). Οι Ισπανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, με την υπέρ τους διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στο +18 (20-38), με τη Φενέρ να αντιδρά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και να την «ψαλιδίζει» στο -11 (36-47).

Η εικόνα του ματς ήταν σχεδόν ίδια στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ουνικάχα να ελέγχει την κατάσταση και τους Τούρκους να κρατιούνται χάρη στον Σλούκα (51-59). Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε την ολική ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, καθώς μπήκε με ένα 13-0 (64-59), ενώ διατηρούσε το προβάδισμά της μέχρι και το 35’ (69-65). Εκεί, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και έφτασαν στο +4 (71-75), με το παιχνίδι να γίνεται… ροκ στα τελευταία δύο λεπτά. Με μεγάλα σουτ εκατέρωθεν το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το τρίποντο του Ντίαθ να κάνει το 81-83, αλλά το buzzer beater φόλοου του Σλούκα να στέλνει το ματς στην παράταση (83-83)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Νέντοβιτς είχε πάρει… φωτιά για τη Μάλαγα, η οποία πήρε ένα σταθερό προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τη λήξη, που της έδωσε τη νίκη 99-91.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 36-47, 51-59, 83-83 κ.α., 91-99 παρ.