«Μπλόκο» της Νταρουσάφακα στην Μπασκόνια!

Οι «καυτοί» Ντάγκλας και Έρικ «φρέναραν» την Μπασκόνια και έσπρωξαν την Νταρουσάφακα στην τρίτη νίκη της (80-75) στη φετινή Ευρωλίγκα!

Έγινε η έκπληξη στην Πόλη!

Μία ψυχωμένη Νταρουσάφακα, με εξαιρετικούς τους Ντάγκλας και Έρικ, επικράτησε 80-75 της Μπασκόνια, για να φτάσει στο 3-17 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Γρήγορος ήταν από νωρίς ο ρυθμός του ματς, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά (15-15). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο, η Μπασκόνια πάτησε το… γκάζι και με τους Τζάνινγκ και Βιλντόσα πήγε στο +8 (18-26), το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-29).

Στη δεύτερη περίοδο, η Νταρουσάφακα αντέδρασε και μείωσε στο -3 (29-32), με τους Βάσκους να απαντούν και να πηγαίνουν πήγαν ξανά στο +7 (36-43). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Τούρκοι έκαναν νέο comeback και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -2 (45-47).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία του ματς και να πηγαίνουν στο +4 (58-54), στο 27’. Η Μπασκόνια αντέδρασε με τον Χίλιαρντ και πέρασε μπροστά (60-61), αλλά ο Ντάγκλας διαμόρφωσε το 63-61 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο Αμερικανός και στην τέταρτη περίοδο, στέλνοντας τους Τούρκους στο +6 (67-61). Από την άλλη, οι Βάσκοι πανικοβλήθηκαν, με τον Έρικ να στέλνει τη διαφορά στο +7 (75-68), το οποίο έμεινε μέχρι το 37’. Ο Τζάνινγκ αντέδρασε για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Ντάγκλας τους έδωσε μία νέα… μαχαιριά για το +8 (78-70), στο 1:30’’ πριν τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να επιστρέψουν και έτσι η Νταρουσάφακα πήρε τη νίκη με το τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 45-47, 63-61, 80-75