Μονακό-ΑΕΚ 94-100: Αυτό είναι σωστό και κύπελλο και ευρωπαϊκό! (vid)

Η μπασκετική ΑΕΚ είναι ξανά στην κορυφή του αθλήματος!

Η ΑΕΚ είναι ξανά Βασίλισσα της Ευρώπης! Μετά από έναν απίθανο τελικό κέρδισε με 100-94 την Μονακό και στέφθηκε για τρίτη φορά στην ιστορία της κυπελλούχος Ευρώπης με το τρόπαιο του basketball champions league! Μέσα στο ΟΑΚΑ, με 18000 τρελαμένους οπαδούς της να παραληρούν, επικράτησε του φαβορί της διοργάνωσης στο δικό του παιχνίδι με πολλά μεγάλα σουτ και μερικές φοβερές άμυνες που έκριναν πράγματα.

Η ΑΕΚ μετά το 1968 και το 2000, κατακτά για τρίτη φορά ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της και το προσθέτει στο κύπελλο Ελλάδος που σήκωσε στον τελικό με τον Ολυμπιακό νωρίτερα μέσα στη χρονιά.

Φοβερή όλη η ομάδα, αλλά ο Γκριν με 19 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε.

Ο αγώνας:

Πριν τον αγώνα η λογική έλεγε πως ο γρήγορος ρυθμός βολεύει τη Μονακό και η ΑΕΚ θα πήγαινε σε αργές επιθέσεις, αλλά το μπάσκετ με τη λογική συχνά είναι τσακωμένοι! Με την ορμή που τους έδινε ο κόσμος, η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση από νωρίς και ξεκίνησε με ένα 7-0 τον αγώνα. Ο Κούπερ ήταν εκτός παιχνιδιού για τη Μονακό και αποσύρθηκε, ενώ σε όλη την πρώτη περίοδο η ΑΕΚ ξεχώρισε για τον πλουραλισμό που είχε με μπροστάρη τον Γκριν που έδειχνε αποφασισμένος. Η είσοδος του Κραφτ βοήθησε τη Μονακό να διατηρήσει επαφή στο σκορ με την περίοδο να κλείνει στο 29-20.

Όπως ήταν και λογικό, κάποια στιγμή μπήκε στο ματς ο Κούπερ που έκανε ζημιά στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να πέφτει στους τρεις (32-29), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε με παιχνίδι στον αιφνιδιασμό και επανέφερε τη διαφορά στους 10 (49-39) με τρίποντο του Σάκοτα. Μια προσπάθεια του Γκριν (πρώτος σκόρερ με 13) στο φινάλε του ημιχρόνου έκλεισε το σκορ στο 53-44.

Μπήκε να παίξει πιο δυνατή άμυνα η Μονακό στην τρίτη περίοδο και η ΑΕΚ αυτή τη φορά στερήθηκε σωστών επιθέσεων και ο δρόμος προς το καλάθι έκλεισε. Οι Μονεγάσκοι με τον Κούπερ να δημιουργεί εξαιρετικά ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο (58-57, 25’). Οι βολές ουσιαστικά κράτησαν την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ στο κακό της διάστημα και όταν επανήλθε ο Χάρις ένα ξέσπασμα με σερί 8-0 ξέφυγε ξανά με εννιά (68-59) και με τρίποντο του Λαρεντζάκη στους 10 (71-61). Λογάριαζε όμως χωρίς τα απίθανα του Γκλαντίρ, που έβαλε δυο «σκοτωμένα» τρίποντα σερί για να κλείσει η περίοδος στους τρεις (73-70).

Η ΑΕΚ έψαχνε έναν παράγοντα «Χ» να την ξεκολλήσει και τον βρήκε στο πρόσωπο του Πάντερ που με εφτά γρήγορους πόντους επανέφερε τη διαφορά στους εννιά (82-73) και ο Μίτροβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Πήρε σειρά ο Σάκοτα με πέντε σερί πόντους για να ανεβάσει τη διαφορά στους 11 (87-76, 33’). Όμως ήρθε το τέταρτο φάουλ του Χάντερ να προκαλέσει ανησυχία. Σε κάθε πρόβλημα όμως η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις και ο Πάντερ ηρέμησε ξανά την ομάδα με γκολ-φάουλ και στη συνέχεια η αποχώρηση του Σι έδωσε ευκαιρία στον Τζέιμς να παίξει τον με τέσσερα φάουλ Τραορέ ένας με έναν και να βρει σκορ. Μέγιστη τιμή διαφοράς οι 12 πόντοι (89-77, 34’) με καλάθι του Πάντερ. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο με τον αγώνα στα τελικά του στάδια αλλά η πίεση σ όλο το γήπεδο που εφάρμοσε η Μονακό μπλόκαρε εντελώς την ΑΕΚ και οδήγησε σε αλλεπάλληλα λάθη που μείωσαν τη διαφορά στους τρεις (97-94). Εκεί μίλησε ο Τζέιμς με ένα στοπ και ένα κλέψιμο που του έφερε βολές και η διαφορά στους 5 (99-94). Ακολούθησε ένα ακόμα τρελό, με φάουλ για τρεις βολές που κέρδισε ο Κούπερ στα 5.8’’ αλλά έχασε και τις τρεις! Όλα πια τελείωσαν και απλώς με μια βολή ο Γκριν έγραψε το τελικό 100-94.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 19 (1), Χάρις 9 (10 ριμπάουντ), Τζέιμς 13, Σάκοτα 16 (3), Ξανθόπουλος 2, Χάντερ 10, Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 7, Πάντερ 16 (3), Βασιλόπουλος.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Κούπερ 8 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Έβανς 6 (1), Γκλαντίρ 18 (4), Λακόμπ 12, Ρόμπινσον 13, Κραφτ 9, Τζόζεφ, Κικάνοβιτς 12 (1), Ρούντεζ, Σι 8, Τραορέ 8.

Ο αγώνας όπως μεταδόθηκε ζωντανά από την ιστοσελίδα μας

ΤΕΛΟΣ η ΑΕΚ είναι κυπελλούχος Ευρώπης

3.5'' Δεν μπορούν να περιμένουν 18000 κόσμος!

3.5'' Φάουλ για την ΑΕΚ στον Γκριν. Όλα τελειώνουν!

5.8'' Έχασε και τις τρεις! Απίθανα πράγματα!

5.8'' Έξω και η δεύτερη!

5.8'' Έξω η πρώτη!

5.8'' Τρεις βολές για τον Κούπερ από φάουλ του Γκριν! Τα είδαμε όλα

11.6'' 2/2 και 99-94. Τάιμ άουτ.

11.6'' Μέσα η πρώτη και 98-94.

11.6'' ΚΛΕΨΙΜΟ και βολές για την ΑΕΚ! Ο Τζέιμς!

25.1'' Ένα ακόμα λάθος και κατοχή Μονακό.

29.2'' Νέο λάθος επαναφοράς και 97-94. Η ΑΕΚ πάει να χαρίσει το ματς.

32.9'' Άστοχα τρίποντα από Ρόμπινσον και Γκλαντίρ. Κατοχή ΑΕΚ.

53'' Η Μονακό πίεσε την επαναφορά και κέρδισε κατοχή. Κακή εξέλιξη.

54.6'' 2/2 ο Ρόμπινσον και 97-92. Τάιμ άουτ.

1' Στη γραμμή ο Ρόμπινσον.

2' 1/2 και 97-90.

2' Εφαρμόζει παγίδες παντού η Μονακό. Κέρδισε φάουλ και βολές ο Σάκοτα.

2' Τρίποντο Κούπερ και 96-90.

2' Μαγεία Σάκοτα σε ποστάρισμα και 96-87.

2' Βήματα Τζέιμς. Έχασε το ρυθμό της η ΑΕΚ και κινδυνεύει.

3' Λακόμπ και 94-87. Στους 12.

3' 1/2 και 94-85.

3' Έχασε τις βολές ο Γκριν και στην κατάληξη πάει στη γραμμή ο Λακόμπ.

4' Πέμπτο φάουλ ο Κραφτ. Δεύτερος που φεύγει.

4' Κέρδισε φάουλ ο Γκριν και τάιμ άουτ Μονακό.

4' 1/2 βολές Τζέιμς για το 94-84.

4' Τρίτο φάουλ Γκλαντίρ που έχει 16 πόντους.

4' 2/2 βολές Γκλαντίρ και 93-84.

5' 2/3 βολές Πάντερ  και 93-82.

5' Τραορέ και 91-82.

5' Τζέιμς και 91-80. Ένας ακόμα διψήφιος με 10.

5' Γκλαντίρ για τρεις! Ένα ακόμα από αυτόν και 89-80. Έχει 4/4!

6' Η βολή χάθηκε.

6΄ Καλάθι και φάουλ του Πάντερ! 89-77.

6' Πέμπτο φάουλ του Σι.

7' 1/2 Ρόμπινσον και 87-77.

7' 4ο φάουλ ο Χάντερ. Σοβαρό πρόβλημα γιατί προστάτευτε τη στεφάνη πολύ καλά.

7' ΑΠΙΘΑΝΟΣ Σάκοτα! Θύμισε Νοβίτσκι και 87-76.

7' Μειώνει ο Ρόμπινσον 85-76.

7' Σάκοτα για τρεις και 85-74. Διψήφιος κι αυτός στους 11.

8' 1/2 βολές ο Λακόμπ και 82-74.

8' Συμπλήρωσε ομαδικά η ΑΕΚ. Πλέον η Μονακό θα πηγαίνει στη γραμμή.

8' Μάνιιιιι Χάαααριιιιις! Drive με αιώρηση και 82-73. Τάιμ άουτ.

9' Πάντερ για τρεις και 80-73. Κάνει ότι και ο Γκλαντίρ πριν με σερί τρίποντα. Τρίτος διψήφιος με 12.

9' Νωρίς τρία ομαδικά η ΑΕΚ. Πρόβλημα.

10' 2/2 βολές ο Ρόμπινσον. 77-73.

10' Τρίτο φάουλ ο Μαυροειδής. Τόσα έχει και ο Γκριν.

10' Μέσα και η βολή. 77-71.

10' Τρίποντο και φάουλ ο Πάντερ!

10' 1/2 βολές Ρόμπινσον 73-71.

Τρίτη περίοδος

1' Απίθανος Γκλαντίρ με δεύτερο τρίποντο από πολύ μακριά και 73-70. Καταστροφή σε δευτερόλεπτά για την ΑΕΚ.

1' Εντυπωσιακό τρίποντο Γκλαντίρ και 73-67.

1' 1/2 βολές από Κικάνοβιτς. 73-64.

1' Στα 8 ριμπάουντ ο Χάρις. Βοηθά όπως μπορεί σε αγώνα που δεν του πήγε επιθετικά.

2' Σάκοτα 2/2 βολές και 73-63.

2' Γκλαντίρ 2/2 βολές. 71-63.

2' Λάρε για τρεις! 71-61.

3' Κάρφωμα Κικάνοβιτς και 68-61.

3' Συμπλήρωσε φάουλ η ΑΕΚ μόλις.

3' 1/2 βολές Γκριν και 68-59.

3' Μέσα και η βολή. 67-59.

3' Μάνι Χάρις επιθετικό ριμπάουντ,σκοράρει, παίρνει φάουλ!

4' Το σπάει ο Γκριν με drive για το 64-59.

4' Μόνο από βολές σκοράρει η ΑΕΚ εδώ και μερικά λεπτά.

4' Ο Λαρεντζάκης με 2/3 βολές 62-59. Συμπλήρωσε ομαδικά η Μονακό. Έχει τρία φάουλ ο Κραφτ.

5' Κικάνοβιτς και 60-59.

5' 2/2 Τζέιμς και 60-57.

5' Ο Σι με την 8η ασσίστ του Κούπερ 58-57.

6' 1/2 βολές ο Κούπερ. 58-55.

6' Αντιαθλητικό φάουλ του Χάντερ. Χαζό εντελώς.

6' Τέταρτο φάουλ ο Τραορέ! Μένει μέσα ως αναλώσιμος από τον Μίτροβιτς.

6' Τραορέ και 58-54. Παίζει με ένα φακό αυτός. Τον έψαχναν και δεν τον βρήκαν!

7' Τραορέ και 58-52.

7' 1/2 βολές ο Χάντερ και 58-50. Στους 10 ο Αμερικανός, 2ος παίκτης της ΑΕΚ διψήφιος.

8' Τρίτο φάουλ ο Τραορέ. Πρώτος παίκτης που φτάνει σε τέτοιο αριθμό.

8' 2/2 βολές ο Λακόμπ και 57-50.

8' Τζέιμς και 57-48. Νωρίτερα είχαμε και εντυπωσιακή τάπα από Χάντερ.

9' 2/2 βολές ο Γκριν 55-48.

9' Κραφτ και 53-48.

9' Καλάθι για Λακόμπ και 53-46.

10' Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος.

Σημειώνουμε πως κανείς παίκτης δεν έχει τρία φάουλ στο πρώτο μέρος.

Δεύτερη περίοδος

Οι πόντοι της ΑΕΚ: Γκριν 13, Χάντερ 9, Μαυροειδής 7, Σάκοτα 6, Πάντερ 5, Χάρις 4, Τζέιμς 4, Λαρεντζάκης 3, Ξανθόπουλος 2

1' Εντυπωσιακός Μάικ Γκριν και 53-44! Τέλος ημιχρόνου.

1' Φοβερό τρίποντο Κικάνοβιτς και 51-44. Μένουν 7'' για το ημίχρονο και ο Σάκοτα πήρε ταιμ άουτ.

1' Χάρις και 51-41.

2' 2/2 βολές ο Ρόμπινσον. 49-41.

2' Σάκοτα για τρεις! 49-39. Απίθανο πρώτο μέρος επιθετικά και τάιμ άουτ.

3' Γκολ φάουλ ο Γκριν για το 46-39. Πήρε και το δεύτερο φάουλ του Κραφτ.

3' 2/2 βολές ο Σι. 43-39.

4' Είναι πολύ ψηλό το σκορ. Στη θεωρία αυτό βολεύει τη Μονακό αλλά προς το παρών η ΑΕΚ βρίσκει λύσεις επιθετικά.

4' Σπάει το ρόδι ο Χάρις. 43-35 και αμέσως ο Κούπερ 43-37.

4' Απαντά ο Σι. 41-35.

5' Μαυροειδής και 41-33.

5' 2/2 βολές ο Πάντερ και 39-33.

5' Λακόμπ 37-33 και στους έξι πόντους.

6' Μαυροειδής και 37-31.

6' Νωρίς στα 4 φάουλ η Μονακό.

7' 35-31 με Έβανς.

7' Σάκοτα στη λήξη του χρόνου τρίποντο για το 35-29!

7' Κούπερ και 32-29.

7' Floater Ξανθόπουλου και 32-27.

8' Κούπερ και 30-27.

8' Ο Τραορέ της Μονακό στα δυο φάουλ. Μόνο ο Λαρεντζάκης από ΑΕΚ.

8' Μαυροειδής 1/2 βολές για το 30-25.

9' Τρίποντο Γκλάντιρ και 29-25.

9' 29-22 με Ρόμπινσον.

9' Με 0/5 ξεκίνησε ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ Μάνι Χάρις.

10' Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.

Πρώτη Περίοδος

Οι πόντοι της ΑΕΚ: Χάντερ 9, Γκριν 8, Τζέιμς 4, Λαρεντζάκης 3, Πάντερ 3, Μαυροειδής 2.

1' Τελευταία επίθεση με Μαυροειδή να σκοράρει από το high post! 29-20 η ΑΕΚ κλείνει καλά την πρώτη περίοδο.

1' Πάντερ και 27-20.

1' Γρήγορο 5-0 για τη Μονακό με τρίποντο Έβανς και lay up Κικάνοβιτς. 24-20 και τάιμ άουτ ο Ντάγκαν Σάκοτα.

2' Τρίποντο Γκριν και 24-15!

2' Χάντερ και 21-15. Φοβερή ατομική ενέργεια και εννιά πόντους ήδη!

3' Μπήκε ο Σάκοτα. Λακόμπ 2/2 βολές και 19-15.

3' Σερί άστοχα τρίποντα για την ΑΕΚ. Πέμπτο ομαδικό φάουλ κάνει τώρα με το 2ο του Λαρεντζάκη.

3' 2/2 βολές ο Τζέιμς. 19-13.

4' Απαντά άμεσα η Μονακό με Ρόμπινσον. 17-13.

4' Χάντερ και 17-11. Επανήλθαμε στη δράση.

4' Ξεκίνησε με 1/4 εντός παιδιάς η Μονακό, μετά το ταιμ άουτ έχει 3/3.

4' Μικρή διακοπή γιατί σκίστηκε το δίκτυ ενός από τα καλάθια.

4' Κραφτ και 15-11. Έκανε ζημιά η αλλαγή του Μίτροβιτς. Πέντε πόντοι και μια ασσίστ σε 02:17.

5' 1/2 βολές ο Χάντερ. 15-9.

5' Ο προπονητής της Μονακό Μίτροβιτς απέσυρε τον Κούπερ. Ο Κραφτ, που μπήκε στη θέση του, με γκολ φάουλ κάνει το 14-9.

5' 1/2 βολές ο Γκριν. 14-6.

6' 2/2 βολές από Άμαρα Σι, 13-6. Ο αδελφός του, έπαιξε στην ΑΕΚ φέτος εν τω μεταξύ. Πλέον είναι στην Παρτιζάν.

6' Τζέιμς και 13-4.

7' Ο Κικάνοβιτς το 11-4.

8' Ο Λακόμπ το μοναδικό καλάθι της Μονακό.

8' 11-2 με νέο κάρφωμα από Χάντερ! Τάιμ άουτ η Μονακό. Εντυπωσιακό ξεκίνημα.

8' Το σκορ είναι 9-2.

9' Τρίποντο Λαρεντζάκη! 7-0 η ΑΕΚ!

9' Πάντερ! 4-0 η ΑΕΚ.

10' Με κάρφωμα του Χάντερ ξεκινάμε! 2-0 η ΑΕΚ. Τον χρόνο τον μετράμε αντίστροφα ανά περίοδο.

20:30 Ξεκίνησε ο τελικός!

20:29 Χάρις, Λαρεντζάκης, Χάντερ, Τζέιμς και Γκριν η πεντάδα της ΑΕΚ.

20:28 Στο γήπεδο και η ομάδα ποδοσφαίρου της ΑΕΚ με το τρόπαιο του πρωταθλητή Ελλάδος. Ασφαλώς αποθεώθηκε από το κοινό.

20:27 Dj Κούπερ και Άμαρα Σι, είχαν πέρασμα από την ΑΕΚ και τώρα είναι πενταδάτοι εναντίον της. Ο Κούπερ έπαιξε και σε ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό.

20:26 Τελευταίο shootaround πριν την έναρξη του αγώνα. Η ΑΕΚ είναι διοργανώτρια του final-4 και με τη συνεισφορά του ιδιοκτήτη της ΚΑΕ Μάκη Αγγελόπουλου έγιναν έργα που μετέτρεψαν το γήπεδο σε προδιαγραφών...ΝΒΑ. Χαρακτηριστικός ο κύβος που δείχνει τα στατιστικά.

20:25 Στα χαρτιά η Μονακό είναι το φαβορί. Από την αρχή της διοργάνωσης δείχνει η καλύτερη ομάδα. Η ΑΕΚ όμως έχει την έδρα δική της και θα το παλέψει.

20:24 Στους ημιτελικούς της Παρασκευής(4/5) η ΑΕΚ κέρδισε τη Μούρθια και η Μονακό τη Λούντβισμπουργκ.

20:23 Γίνονται οι παρουσιάσεις των ομάδων στην κατάμεστη Αίθουσα Νίκος Γκάλης. Η ΑΕΚ πήρε το κυπελλούχων το 1968, το Σαπόρτα το 2000 και διεκδικεί το τρίτο το 2018.

20:22 Καλησπέρα σας. Τελικός basketball champions league με Ελληνικό ενδιαφέρον σε ελληνικό έδαφος. Τι πιο καλή ευκαιρία για να σας μεταφέρουμε τη δράση στο ΑΕΚ-Μονακό!