Με ψυχή «δύο στα δύο» για Προμηθέα

Nίκησε την Ολίμπια Λιουμπλιάνα 79-77 στο «Δημήτρης Τόφαλος»

Με περίσσια ψυχή και καλές άμυνες στο τελευταίο λεπτό, ο Προμηθέας νίκησε την Ολίμπια Λιουμπλιάνα 79-77 στο «Δημήτρης Τόφαλος» και έκανε το «2 στα 2» στο φετινό BCL. Ο Προμηθέας δεν έβρισκε λύσεις από το τρίποντο και δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα μέσα στο καλάθι από την άμυνα των πρωταθλητών Σλοβενίας στην αρχή της αναμέτρησης και βρισκόταν στο -1 και -3 σταθερά. Ο Γκίκας προσπαθούσε μόνος του για την ομάδα του Μάκη Γιατρά και το τρίποντο του Μέιερ έφερε τα 12-12. Ένα 5-0 της Ολίμπια, που είχε την υπεροχή στα ριμπάουντ, έφερε το 12-17, όμως ο Σλοβένοι διατηρούσαν το προβάδισμα και το17-20 στην πρώτη περίοδο.

Ο Τζέιμς έκανε το 17-23 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και τα ελεύθερα σουτ των Σλοβένων διατηρούσαν +3 με +6, αφού οι παίκτες του Προμηθέα δεν έβρισκαν λύσεις και έμεναν στο ματς, λόγω των 11 επιθετικών ριμπάουντ που μάζευαν. Ο Μπατζίμ έκανε το 21-27 και ο Ρέινολτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του στη συνέχεια και σκόραρε συνεχώς από ρακέτα και περιφέρεια και κόντρα στην κακή περιφερειακή άμυνα των Πατρινών, οπότε, παρά το 4-0 σερί των γηπεδούχων, η Ολίμπια διατηρούσε ένα +4 με +6. Ο Ραντούλοβιτς έφερε το 33-40 και το εκπληκτικό τρίποντο του Κασελάκη ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 37-42.

Ο Κασελάκης ξεκίνησε «φουριόζος» στην τρίτη περίοδο και απαντούσε στα περιφερειακά σουτ των Σλοβένων, σκοράροντας από ρακέτα και περιφέρεια. Ο Λίποβι άρχισε να συμπαραστέκεται επιθετικά στον Κασελάκη, οπότε με σερί 4-0 του Ουκρανού γκαρντ, ο Προμηθέας προηγήθηκε 50-48. Πλέον, το ματς έγινε ντέρμπι και το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά. Ένα σερί 4-0 της Ολίμπια έφερε το 53-57. Οι Μέιερ και Λίποβι με δικό τους σερί 5-0 έφερε το 58-57 και το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 60-61.

Με σερί 4-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Ολίμπια έφτασε στο 60-65 και ο Σάμανιτς διατηρούσε το +4 για τους πρωταθλητές Σλοβενίας. Με 5-0 σερί, ο Λίπβι έκανε το 68-67 και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται ξανά. Με πρωταγωνιστή τον Μπράουν, ο Προμηθέας έκανε 6-0 σερί και προηγήθηκε 76-70. Ο Μέγιερ έκανε το 78-74, παίρνοντας τη «σκυτάλη» επιθετικά. Μετά από εκατέρωθεν αστοχία και βιαστικές επιλογές, ο Λαπόρνικ μείωσε σε 78-77 και άρχισε το «θρίλερ». Οι Μέιερ και Γκίκας αστόχησαν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, ο Μπέγκιτς αστόχησε σε δύο βολές, ο Χολ σε δίποντο και ο Μπράουν ευστόχησε σε μία για το 79-77. Η Ολίμπια είχε επίθεση 9’’ και ο Λαπόρνικ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.