Με «ανατροπή» πέρασε από Γερμανία η Αρμάνι

Πήρε μια νίκη γοήτρου στη διοργάνωση.

Χάρη σε 8-0 σερί στην τέταρτη περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Μπάμπεργκ στη Γερμανία 83-78 για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε μια νίκη γοήτρου στη διοργάνωση.

Η Αρμάνι νίκησε την Μπάμπεργκ 83-78 στην «Μπρόουζ Αρίνα» για την 29η και προτελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε μια νίκη ψυχολογίας σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς και έφτασε τις έντεκα νίκες, μία περισσότερη από την πρωταθλήτρια Γερμανίας του Νίκου Ζήση.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο το ματς έγινε ντέρμπι και ένα 8-0 σερί στην τέταρτη περίοδο μετέτρεψε το 73-69 έγινε 73-77 και οι τρεις φορές πρωταθλητές Ευρώπης πήραν το ροζ φύλλο.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Μίτσοφ με 14 και Εμπαγέ με 13 πόντους, ενώ για τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Χάκετ με 17 πόντους.