Λύτρωση στην παράταση με buzzer beater!

Και στην ούγια να γράφει Νικ!

Και στην ούγια να γράφει Νικ! Νίκη τετράδας για τον εγκλωβισμένο Παναθηναϊκό σε ματς θρίλερ επί της φοβερής Ζαλγκίρις, με τον Ρίβερς να του δίνει οξυγόνο αλλά τον Καλάθη να βάζει το μπάζερ μπίτερ της χρονιάς (94-93)!

Καλάθης για... φίλημα. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού Superfoods σε μια βραδιά που «άγγιξε» το triple double, αλλά ήταν άστοχος, έβαλε το καλάθι της αγωνιστικής και ανέβασε την ομάδα του στο 13-7 της Euroleague, παρά την τρομερή προσπάθεια της Ζαλγκίρις (12-8 ρεκόρ).

Το «πράσινο» ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό. Με 2/2 τρίποντα του Μάρκους Ντένμον ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε το «πάνω χέρι» (10-3) και στο 6' έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (21-11), με τον Νικ Καλάθη να έχει 7 πόντους και 3 ασίστ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με έναν... μονόλογο του Ντένμον. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκανρτ έφτασε τους 14 πόντους και οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +12 (29-17), με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι έξαλλος με τους παίκτες του.

Η κατάσταση δεν άλλαζε και στο 13' ο Τσάβι Πασκουάλ πέρασε στο παρκέ τον Ντίνο Μήτογλου. Ο 22χρονος πάουερ φόργουορντ (3π., 1ρ., 2ασ., 1κλ.) μαζί με τον Ίαν Βουγιούκα (9π., 6ρ.) ήταν καθοριστικοί, ώστε να πάει το «τριφύλλι» για πρώτη φορά στο +20 (43-23 στο 17'). Όμως, η Ζαλγκίρις βρήκε ρυθμό στο τελευταίο τρίλεπτο και με τον Κέβιν Πάνγκος να... παίρνει μπροστά (5π., 4ασ. στο ημίχρονο), κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (47-37 στο 20').

Στην επανάληψη, το «πράσινο» μπλακ άουτ συνεχίστηκε, οι Λιθουανοί έπαιζαν σκληρή άμυνα και ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιρνε διαδοχικές κακές επιλογές στην επίθεση. Παράλληλα, στο 24' ο Καλάθης, ο Γκιστ και ο Σίνγκλετον είχαν από 3 φάουλ. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ισοφάρισαν (53-53 στο 26') και πέρασαν μπροστά στο 28' (55-56), ανατρέποντας το -20. Στο 30' ο πίνακας του σκορ έγραψε 59-58, με τους παίκτες του Πασκουάλ να μην έχουν καθαρό μυαλό.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους με το ματς στα... κόκκινα βγήκε μπροστά, ενώ ο Κρις Σίνγκλετον έβαλε 3/3 βολές και ένα τρίποντο στο 34' για να δώσει «ανάσα» στην ομάδα του (71-64). Το σχήμα με Καλάθη, Λεκαβίτσιους, Παππά έδωσε σκόρ και δημιουργία (78-72 στο 36'), παρά την αστοχία του Έλληνα πλέι μέικερ, αλλά ο Αντάνας Καβαλιάουσκας με one man show έβαλε τη Ζαλγκίρις ξανά στον πόντο (78-77 στο 37:30). Μάλιστα, με καλάθι του Ουάιτ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά, 78-79 στο 38:30. Ο Τζέιμς Γκιστ έκανε επιθετικό φάουλ και ο Κέβιν Πάνγκος στην επόμενη φάση βρήκε μεγάλο τρίποντο για το +4, 53'' πριν από το φινάλε. Ο Κέι Σι Ρίβερς, όμως, «απάντησε» για το 81-82. Ο Πασκουάλ φώναξε για παράβαση 8'' της Ζαλγκίρις, με το ρολόι να έχει κολλήσει, αλλά τελικά οι διαιτητές έδωσαν φάουλ του Ρίβερς στον Τουπάν και ο Γάλλος έβαλε 1/2 βολές (81-83). Ο Ρίβερς ισοφάρισε σε 83-83, 16'' πριν το τέλος, με μια προσωπική ενέργεια. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, Γκιστ και Καλάθης έπαιξαν σκληρή άμυνα στον Πάνγκος, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει και το ματς πήγε στην παράταση (83-83).

Με ένα 7-0 δια χειρός Άαρον Ουάιτ οι Λιθουανοί πήραν αέρα επτά πόντων (83-90). Ο Παναθηναϊκός Superfoods «απάντησε» με Καλάθη Γκιστ (87-90 στο 42'). Ο Ουλανόβας έκανε 0/2 βολές και ο Παππάς μείωσε στον πόντο (89-90), ενώ ο Γκιστ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με κλέψιμο και κάρφωμα (91-90 στο 43'). Διαδοχικά λάθη και άστοχα σουτ δεν άλλαξαν την κατάσταση μέχρι το τελευταίο λεπτό της παράτασης. Με 1/2 βολές του Μιλάκνις η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 91-91. Ο Ρίβερς αστόχησε σε σουτ για δύο. Σίδερο, όμως, βρήκε και ο Μιλάκνις σε τρίποντο, με την μπάλα να... γλείφει το καλάθι και να πέφτει εκτός και τους διαιτητές να δίνουν κατοχή στο «τριφύλλι». Ο Ρίβερς έχασε την πρώτη, αλλά έβαλε τη δεύτερη για το 92-91, 17'' πριν από το φινάλε. Ο Πάνγκος σε μια μεγάλη προσωπική ενέργεια νίκησε τον Γκιστ για το 92-93, 4,7'' πριν από το τέλος.

Στη φάση της αγωνιστικής ο Νικ Καλάθης πήρε την μπάλα, ο Βασίλιε Μίτσιτς δεν τον πρόλαβε, ο Έλληνας γκαρντ νίκησε το ρολόι και ευστόχησε για το 94-93, που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό Superfoods.

Τα Δεκάλεπτα: 29-17, 47-37, 59-58, 83-83

Η Παράταση: 94-93

Πηγή: sdna.gr