«Λύγισε» από τον… πυροβολισμό στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός

Η πολύ κακή άμυνα, σε συνδυασμό με την τρομερή ευστοχία της Ρεάλ, υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό στην ήττα (94-78) μέσα στη Μαδρίτη και την πτώση στο 11-7

Με πολλά προβλήματα στην άμυνα, αλλά και τρομερή ευστοχία από τη Ρεάλ, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα (94-78) στη Μαδρίτη και έπεσε στο 11-7.

Οι «ερυθρόλευκοι», δίχως τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, το… πάλεψαν για περίπου 34 λεπτά στην ισπανική πρωτεύουσα, αλλά στο τέλος παραδόθηκαν στη «βασίλισσα» των 21/32 διπόντων και 13/23 τριπόντων.

Εμφανής η απουσία του Σέρβου μέσα στη ρακέτα, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να το εκμεταλλεύεται σε μεγάλο βαθμό, μαζί φυσικά και με την εξαιρετική ημέρα που βρέθηκε έξω από τα 6,75μ. Ο ΛεΝτέι με 15 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών, με τον Γουίλιαμς-Γκος να είχε 13, τον Μπόγρη να κάνει πολύ καλή δουλειά με 12 και τον Σπανούλη να είχε άλλους τόσους, αλλά και να μοιράζει και 11 ασίστ. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Πρίντεζης.

Από τη Ρεάλ, κορυφαίος ήταν ο Ράντολφ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους Καμπάτσο και Αγιόν να είχαν από 13 ο καθένας και τον Τέιλορ να προσθέτει άλλους 11.

Με τους Μπόγρη, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τους «ερυθρόλευκους» να τον ορίζουν, όπου χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα με Πρίντεζη και Μπόγρη, αλλά και τον Σπανούλη σε κέφια πήραν το προβάδισμα, φτάνοντάς το ακόμη και στο +5 (8-13), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπλατ έκαναν λάθη, επιτρέποντας αιφνιδιασμούς στη Ρεάλ και εκείνη πέρασε μπροστά (16-15). Το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (16-18), αλλά η μέτρια άμυνά τους έδωσε το δικαίωμα στους Τέιλορ και Ρέγες να σπρώξουν τους γηπεδούχους στο +5 (23-18), με το οποίο έκλεισαν την πρώτη περίοδο κι αυτό γιατί ο αρχηγός τους κρατούσε επιθετικά.

Με τον Σπανούλη να είχε την ίδια… φόρα, ο Ολυμπιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα 5-0 και έφερε το ματς στα ίσα (28-28). Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε με την είσοδο του Καμπάτσο από τον πάγκο, ο οποίος την έσπρωξε στο +5 (33-28), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν… ξέφρενο ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» τα… έτρωγαν με μεγάλη ευκολία πίσω, αλλά χάρη στα τρίποντά τους κρατούνταν πολύ κοντά (40-38), μέχρι τα μισά. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπλατ ήταν πολύ άστοχοι, όχι όμως εκείνοι της «βασίλισσας», οι οποίοι ήταν εκνευριστικά εύστοχοι (δεν έχαναν σουτ!) και έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +13 (54-41), στο 18’. Στα τελευταία δύο λεπτά, οι Πειραιώτες έσφιξαν κάπως την άμυνά τους, πήραν τα ριμπάουντ και με τον Γουίλιαμς-Γκος να δίνει λύσεις, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -8 (54-46).

Τα ίδια αμυντικά προβλήματα αντιμετώπιζε ο Ολυμπιακός και στην αρχή του δεύτερου ημίχρονου και έτσι λόγω Αγιόν βρέθηκε στο -10 (60-50), αλλά χάρη στον «καυτό» Πρίντεζη κατάφερε να μειώσει στο -6 (60-54), στο 23’. Ωστόσο, η «βασίλισσα» συνέχισε να ακουμπά την μπάλα στο «ζωγραφιστό» (με τον Καμπάτσο να δημιουργεί), οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να την σταματήσουν και έτσι η διαφορά ξέφυγε ξανά σε διψήφια απόσταση (67-56), στα μισά. Ο Μεξικανός εξακολουθούσε να κάνει… πάρτι στη ρακέτα και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +13 (71-58), στο 27’. Πάλι στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπλατ αποφάσισαν να σφίξουν λίγο στα… μετόπισθεν και βρίσκοντας σκορ με τον Στρέλνιεκς, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -9 (72-63).

Με καλάθια του Μπόγρη ύστερα από δημιουργίες του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά στη Ρεάλ, η οποία όμως έπαιρνε σκορ από τον Ρούντι (78-70). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν μέχρι το 34’ στο ματς, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «βασίλισσα» άρχισε να σκοράρει έξω από τα 6,75μ., να τιμωρεί το κάθε λάθος και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +19 (91-72), στο 38’. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Μπλατ να είχε αποδεχθεί τη… μοίρα της και έτσι να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 94-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 54-46, 72-63, 94-78

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 16 (2), Φερνάντεθ 8, Καμπάτσο 13 (3), Ρέγες 4, Αγιόν 13, Ταβάρες 7, Γιουλ 3 (1), Ντεκ 9 (2), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 11 (3).

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (3), Τουπάν, Σπανούλης 12 (2τρ., 11ασ.), Τίμα 3 (1), Στρέλνιεκς 4, Βεζένκοβ 1, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 12 (6/6διπ.), ΛεΝτέι 15 (1).