Φινλανδία-Πολωνία 90-87: Λαμπάδα στον Μάρκανεν

Η δύσκολη νίκη της Φινλανδίας επί της Πολωνίας για τον όμιλο της Ελλάδας στο Ευρωμπάσκετ 2017

Η Πολωνία έφτασε μια ανάσα από μία νίκη που θα περιέπλεκε ακόμη περισσότερο την κατάσταση για την Εθνική, αλλά η Φινλανδία με τον απίθανο Μάρκανεν επικράτησε 90-87 στη δεύτερη παράταση.

Να και κάτι καλό για την Εθνική! Η Πολωνία έκανε απρόσμενα καλή εμφάνιση και άγγιξε τη νίκη απέναντι στη Φινλανδία μέσα στην «Ελσίνκι Αρένα», ωστόσο οι οικοδεσπότες επέστρεψαν από το -9 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος και επικράτησαν 90-87 στη δεύτερη παράταση.

Πλέον για να περάσει στους «16» η ελληνική ομάδα θα χρειαστεί πιθανότατα μία νίκη απέναντι στην Πολωνία την Τετάρτη, ενώ αν θέλει να τερματίσει τρίτη θα χρειαστεί να κερδίσει και τους γηπεδούχους.

Σπουδαίο ματς από τον Λάουρι Μάρκανεν, με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ, εξαιρετικός και ο Πέτερι Κόπονεν με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Κόπονεν, Σάλιν, Χαφ, Κότι και Λι άρχισαν το ματς για τη Φινλανδία, ενώ Κοζάρεκ, Βατσίνσκι, Πονίτκα, Τσελ και Κούλιγκ για την Πολωνία. Η είσοδος της ατραξιόν που λέγεται Μάρκανεν μεταμόρφωσε τη Φινλανδία και την οδήγησε σε ένα 12-0 (18-8). Οι «σουόμι» βομβάρδιζαν από την περιφέρεια (5/10 τρίποντα) και στις αρχές της δεύτερης περιόδου η απόσταση ήταν ήδη 14 πόντους, 27-13. Ένα πολωνικό 7-0 έδωσε αέρα στους παίκτες του Μάικ Τέιλορ, τον οποίο έκοψαν τα μακρινά σουτ του Κόπονεν (36-22). Όμως οι Πολωνοί αντεπιτέθηκαν ξανά κι έκλεισαν το ημίχρονο με δέκα αναπάντητους πόντους πλησιάζοντας στους τέσσερις (36-32).

Η αντεπίθεση της Πολωνίας συνεχίστηκε και με τρίποντο του Βατσίνσκι ήρθε η ανατροπή (47-48) στα τέλη της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική άμυνα είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα που έφτασε και στο +4 (57-61) με τον εξαιρετικό Σλότερ στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου. Η Φινλανδία αδυνατούσε να βρει σκορ και ένα ακόμη καλάθι του πρώην άσου του Παναθηναϊκού έφερε την ομάδα του στο +6 (57-63) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Το τρίποντο του Πονίτκα ένα λεπτό αργότερα (57-66) φάνηκε να κρίνει οριστικά το ματς υπέρ της Πολωνίας, αλλά… Με πρωταγωνιστή τον Μάρκανεν οι Φινλανδοί μείωσαν στο καλάθι (64-66) με 15’’ να απομένουν. Ο νέος άσος των Μπουλς με κλέψιμο και κάρφωμα ισοφάρισε στα 8,9’’ και ο Πονίτκα εγκλωβίστηκε από την άμυνα του Χαφ με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να ισορροπούν σε τεντωμένο σχοινί στο έξτρα πεντάλεπτο. Το αντιαθλητικό του Χαφ στον Βατσίνσκι έδωσε την ευκαιρία στην Πολωνία να ξεφύγει με τρεις (73-76), αλλά το κρύο αίμα του Κόπονεν απάντησε (76-76). Ο Σλότερ με μεγάλο σουτ έβαλε την ομάδα του μπροστά (76-78) στα 12,6’’ για το τέλος, αλλά ο Μάρκανεν έφερε το ματς στα ίσα, 78-78, στα 3,1’’. Ο Βατσίνσκι απέτυχε στον εναπομείναντα χρόνο και η δεύτερη παράταση ήταν γεγονός. Εκεί η Φινλανδία βρήκε εξ αρχής ένα μικρό προβάδισμα και αγκάλιασε τη νίκη, όταν ο Μάρκανεν πήρε επιθετικό ριμπάουντ μετά από χαμένη βολή του Κόπονεν και με δύο σουτ από τη γραμμή διαμόρφωσε το 89-84 στα 14,7’’.

Δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66, (α’ πρτ.), 78-78, (β’ πρτ.) 90-87

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6 (4 ασίστ), Χαφ (5 ριμπ.), Λι 4, Σάλιν 10 (5 ριμπ.), Κότι 8 (4 ριμπ.), Κόπονεν 17 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Νούτινεν, Ράνικο 2, Μάρκανεν 27 (8 ριμπ.), Γουίλσον, Μέρφι 12 (5 ριμπ.).

Πολωνία (Τέιλορ): Τσελ (4 ριμπ.), Σλότερ 18 (4 ασίστ), Κούλιγκ 12 (7 ριμπ.), Ζαμοΐσκι 2, Πονίτκα 14 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Βατσίνσκι 18, Κοζάρεκ 3 (4 ασίστ), Γκιέλο 11 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Καρνόβσκι 9, Χρίτσανιουκ.

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία), Ντάβιντοφ (Ρωσία).