Κύπρος - Αυστρία 71-81: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Τη Δευτέρα(3/12) θα αγωνιστεί με τη Μ. Βρετανία

Παρά την θετική παρουσία της η Κύπρος δεν μπόρεσε να φύγει νικήτρια από την αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Β’ προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021, γνωρίζοντας την ήττα με 81-71 από την Αυστρία. Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Νίκος Στυλιανού με 19 πόντους (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Η προσοχή της Εθνικής Κύπρου στρέφεται πλέον στον αγώνα απέναντι στο Ηνωμένο Βασίλειου, που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα (3/12) στις 19:00 στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει στο 10-10 μέχρι το 5’. Παρόμοια ήταν η εικόνα η εικόνα του αγώνα και στην συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 18-17 μέχρι το 8:30. Έπειτα ο Στυλιανού με τρίποντο έφερε την Κύπρο μπροστά με 21-17. Το τέλος της περιόδου βρήκε την χώρα μας να προηγείται με 21-20.

Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στην Β’ περίοδο, με το σκορ μέχρι το 15’ να πηγαίνει στο 31-30 υπέρ της Αυστρίας. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά ακολούθησαν έξι πόντοι για τους φιλοξενούμενους (37-30). Στην συνέχεια ο Τάιρελ Μπιγκς με τέσσερις πόντους μείωσε σε 37-34 για την Κύπρο.

Έως το 23’ η Αυστρία ήταν μπροστά με 42-38, ενώ δύο λεπτά μετά το σκορ πήγε στο 46-42. Έπειτα ο Μιχαήλ με λέι απ μείωσε στους δύο (46-44), ενώ έως το 27:45 οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 55-47. Στην συνέχεια ο Στυλιανού με τρίποντο μείωσε σε 57-50, ενώ με το τέλος της περιόδου η Αυστρία ήταν μπροστά με 61-50.

Με δύο ελεύθερες βολές του Ραζή μπήκε στην τέταρτη περίοδο η Κύπρος, μειώνοντας σε 61-52. Μέχρι το 33’ το σκορ ήταν στο 68-58, με τον Ηλιάδη να σημειώνει δύο πόντους και να μειώνει στους οκτώ (68-60). Στο 36:30 το σκορ ήταν στο 79-69, ενώ με το τέλος του αγώνα η Αυστρία επικράτησε με 81-71.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 34-37, 50-61, 71-81