Ισοπέδωσε την ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα ο Σφαιρόπουλος!

Η Μακάμπι με μεγάλη αμυντική εμφάνιση ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, υποχρέωσε την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη εντός έδρας ήττα της με 93-76 , για να πάρει το 7ο ροζ φύλλο και να μπει στο κόλπο της πρόκρισης

Μια μεγάλη εμφάνιση για την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έφερε την πρώτη εντός έδρας ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μέσα στη ρωσική πρωτεύουσα με 93-76 και το πρώτο διπλό για τους Ισραηλινούς στην έδρα των Ρώσων από το 2004. Μια παρουσία εξαιρετική για την «ομάδα του λαού» που έκανε ό,τι ήθελε μετά την πρώτη περίοδο και με την πάροδο του χρόνου ανέβαζε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση. Η Μακάμπι τελείωσε το ματς με το εκπληκτικό 35/47 στα δίποντα.

Ο Ζούσμαν με 15 πόντους πρωταγωνιστής για τους νικητές, ενώ ο Τάιους είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 μπλοκ για να πιάσει τον Χάινς στην 3η θέση των μπλοκέρ στην ιστορία του θεσμού. Ο Ο’ Μπράιαντ είχε 14 και 10 είχε ο Κέιν. Δεν έφταναν για την ΤΣΣΚΑ οι 32 (16 έκαστος) από τους Ντε Κολό και Κλάιμπερν. Η Μακάμπι πλέον στο 7-11 και μπαίνει στο κόλπο για την οκτάδα, στο 13-5 η ρωσική ομάδα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήθελε να βάλει από νωρίς τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση και μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι με τον Χάκετ και τον Ντε Κολό να έχουν κέφια και πήρε ένα πρώτο μεγάλο προβάδισμα με 16-4, μόλις στο 5’. Οι Ισραηλινοί ωστόσο σταδιακά με την πάροδο της πρώτης περιόδου, άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά και με ένα 9-0 κατέβασαν τη διαφορά στο -3 με 16-13 στο 7’, ενώ μείωσαν και στον πόντο με γκολ-φάουλ του Ζούσμαν για το 19-18, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 24-22.

Η Μακάμπι θα μπει δυνατά στην δεύτερη περίοδο, θα πάρει και κεφάλι στο σκορ με 24-26 και 26-28, πριν ο Κλάιμπερν βάλει και πάλι μπροστά τους Ρώσους με σουτ τριών πόντων στο 13’. Ο Χάκετ με δύο βολές θα ισοφαρίσει σε 34-34 στο 16’, όμως από εκεί και μετά οι Ισραηλινοί με τον Ζούσμαν να σημειώνει δύο απανωτά τρίποντα άρχισαν να παίρνουν μια διαφορά που έφτασε στους έξι στο 17’ με 36-42 και στο +7 για την Μακάμπι στο 1:37 πριν το τέλος του ημιχρόνου (39-46), για να τελειώσει η δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο +5 (41-46).

Με ένα 7-2 ξεκινά η 3η περίοδος για να ισοφαρίσει στο 48-48 η ρωσική ομάδα που θέλησε να μπει με φούρια στο β’ μέρος. Η Μακάμπι με φοβερές άμυνες του Τάιους που κάνει τρεις τάπες σε δύο επιθέσεις της ΤΣΣΚΑ σε Ντε Κολό, Χάντερ και Κουρμπάνοφ δίνει το έναυσμα για ένα 6-0 της ομάδας του Σφαιρόπουλου, που ξαναπαίρνει έναν αέρα με έξι (48-54) με τον έμπειρο σέντερ της Μακάμπι να περνάει στην 4η θέση στην ιστορία της Euroleague, μπροστά από τον Μπουρούση. Με μπροστάρη τον Κουρμπάνοφ που σημείωσε πέντε πόντους σερί η ρωσική ομάδα θα ξανακλείσει τη διαφορά, ωστόσο η Μακάμπι κλείνει με ισχνό προβάδισμα του ενός καλαθιού και την 3η περίοδο με 62-64.

Με τρομερή προσήλωση στην άμυνα η Μακάμπι αρχίζει` και το πιστεύει πάρα πολύ με τον ΝτιΜπαρτολομέο να σημειώνει 6 πόντους στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου και με ένα τρίποντο 6:02 πριν το φινάλε του ματς να κάνει το 74-64, με ένα επιμέρους 10-2 για τους Ισραηλινούς στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Καθοριστικό το καλάθι του Ζούσμαν στα 4:02 πριν το τέλος για το 70-78 με τον 15ο πόντο του 20χρονου άσου, ενώ ο Κέιν έκανε το 70-80 στα 3:38 και ο Καλοϊαρο με λέι-απ κάνει το 70-82, σε ένα 6-0 σερί καταλυτικό για την εξέλιξη του ματς. Ο Ρολ κάνει το 74-84 στο 1:40 πριν το φινάλε για να δώσει το καίριο χτύπημα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ο Ουίλμπεκιν στο 1:03 με λέι-απ κάνει το 74-86 για να «τελειώσει» το ματς που έληξε με το εμφατικό 76-93.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-46, 62-64, 76-93

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 16(2), Μπολομπόι, Πίτερς 3(1), Σέρχι 2, Βοροντσέβιτς 3(1), Κλάιμπερν 16 (2), Χίγκινς 6, Χάκετ 8(1), Κουρμπάνοφ 8(1), Χάινς 2, Χάντερ 12

Μακάμπι: Ρέι 2, Ουίλμπεκιν 9, Ο’ Μπράιαντ 14, Καλοϊαρο 9(1), Ρολ 8, Κέιν 10, Αβντίγια, Τάιους 12(6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), ΝτιΜπαρτολομέο 8(1), Κοέν 2, Μπλακ 4, Ζούσμαν 15(2)