Η Γαλλία λύγισε την Πολωνία που πάει σε «τελικό» με Ελλάδα

Η κλάση των «τρικολόρ» μίλησε στο τέλος και έφερε τη νίκη με 78-75

Η Γαλλία εμφανίστηκε κάπως… μπλαζέ στον αγώνα με την Πολωνία και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Οι «τρικολόρ» κυνηγούσαν στο σκορ για 33 λεπτά, φτάνοντας ακόμη και στο -12, αλλά όταν σοβαρεύτηκαν έφτασαν στη νίκη με 78-75 που τους δίνει τη δυνατότητα να διεκδικήσουν την πρωτιά στον αυριανό αγώνα με τη Σλοβενία.

Κορυφαίος των νικητών ο Τομάς Ερτέλ με 23 πόντους και 6 ασίστ, ο Άνταμ Βατσίνσκι είχε 15 για τους ηττημένους, που θα τα παίξουν όλα για όλα με την Ελλάδα το απόγευμα της Πέμπτης (17:30).

Κοζάρεκ, Βατσίνσκι, Πονίτκα, Τελ και Κούλιγκ άρχισαν το ματς για την Πολωνία και Ερτέλ, Ντε Κολό, Φουρνιέ, Ντιαό και Λοβέρν για τη Γαλλία. Οι «τρικολόρ» πιάστηκαν στον ύπνο και βρέθηκαν να χάνουν 9-0 με τον Φουρνιέ να σπάει την αφλογιστία στο πεντάλεπτο. Το τάιμ άουτ του Κολέ δεν διόρθωσε τα πράγματα (16-5), καθώς η άμυνα της Πολωνίας έκανε καταπληκτική δουλειά και την οδήγησε ακόμη και στο +12 (28-16). Οι παίκτες της γαλλικής ομάδας έμοιαζαν εκνευρισμένοι κι αγχωμένοι, με τους Ντε Κολό και Φουρνιέ αρνητικούς, απέναντι στο εξαιρετικό σύνολο του Μάικ Τέιλορ που-παρά την απουσία του λαβωμένου Σλότερ-με οδηγούς Σοκολόφσκι και Πονίτκα έκλεισε το ημίχρονο στο 34-26.

Τα διαδοχικά τρίποντα διατηρούσαν την Πολωνία μακριά από τους αντιπάλους της (46-34), αλλά η είσοδος του Σεραφέν βελτίωσε την εικόνα της Γαλλίας που με 10-1 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -1 (52-51) και πίεζε διαρκώς τους αντιπάλους της για την προσπέραση (58-57). Αυτή ήρθε επτά λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Τζάκσον (59-61) και η Γαλλία έφτασε μέχρι το +6 (60-66). Οι Πολωνοί δεν κατέθεσαν τα όπλα και ισοφάρισαν (66-66) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι Γάλλοι αντέδρασαν και με μεγάλο τρίποντο του Ερτέλ στα 45’’ φάνηκε να «καθαρίζουν» (69-75).

Δεκάλεπτα: 20-13, 34-26, 52-51, 75-78

Πολωνία (Τέιλορ): Σοκολόφσκι 8, Τσελ 14, Κούλιγκ 3 (8 ριμπ.), Ζαμοΐσκι 2, Πονίτκα 12 (5 ριμπ.), Βατσίνσκι 15, Κοζάρεκ 10, Γκιέλο 5 (4 ριμπ.), Καρνόβσκι 5, Γκρουζέτσκι 2, Χρίτσανιουκ.

Γαλλία (Κολέ): Σεραφέν 8 (3), Ερτέλ 23 (6 ασίστ), Ντιό 6, Λοβέρν 6 (11 ριμπ.), Φουρνιέ 4, Ντε Κολό 8, Ντιαό 13 (4 ριμπ.), Βέστερμαν 2, Λαμπεϊρί 3 (7 ριμπ.), Τζάκσον 5.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Ντάβιντοφ (Ρωσία), Όζολς (Λετονία).