Φαρμάκωσε και τρίτη φορά τον Ολυμπιακό η Ζαλγκίρις! (vid)

Μετά το 2/2 στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, η Ζαλγκίρις έκανε το break στο ΣΕΦ, επικρατώντας 87-78 στην παράταση του Ολυμπιακού.

Με την πλάτη στον τοίχο με το «καλημέρα» ο Ολυμπιακός!

Παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Σπανούλη, χάρη στον οποίο το ματς πήγε στην παράταση (72-72 κ.α.), οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 87-78 από τη Ζαλγκίρις, στο ΣΕΦ. Αν και είχαν διαφορές ασφαλείας οι Πειραιώτες στο παιχνίδι, οι Λιθουανοί τους «πόνεσαν» με τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και τα μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, όταν η μπάλα «έκαιγε», με αποτέλεσμα να τις ανατρέπουν. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ήταν πιο φρέσκια απέναντι σε έναν «σκασμένο» Ολυμπιακό και έτσι πήρε το «διπλό».

Το ματς:

Με τους Μιλουτίνοφ, Τιλί, Παπαπέτρου, Σπανούλη και Ρόμπερτς ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός. Πολύ επιπόλαιοι ήταν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα δύο λεπτά του παιχνιδιού, καθώς έκαναν απανωτά λάθη, με τη Ζαλγκίρις να ήταν μπροστά (2-4). Ωστόσο, στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ άρχισε να… σκεπάζει τα καλάθια, να μαζεύει τα ριμπάουντ και με τον Σπανούλη να τρέχει τους υπόλοιπους στο ανοικτό γήπεδο, οι Πειραιώτες έκαναν αρχικά ένα 7-0 (9-4). Ο Ντέιβις προσπάθησε να κρατήσει τους Λιθουανούς στο ματς (15-8), αλλά ο Ολυμπιακός άρχισε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, κάνοντας ένα 8-0, που τον έστειλε στο +15 (23-8), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν σκόραραν εκ νέου, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν από τη γραμμή των βολών το 23-12. Το κακό για τον Ολυμπιακό στην πρώτη περίοδο, ήταν πως ο Μιλουτίνοφ άρχισε να αισθάνεται ενοχλήσεις στο γόνατο.

Χωρίς τον Σπανούλη στο παρκέ μπήκε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο, αλλά το κακό ήταν η αδράνεια στην άμυνα, με τη Ζαλγκίρις να μπαίνει με ένα 4-0 και με το συνολικό 8-0 (που έτρεχε από πριν), να μειώνει σε 23-16. Στη συνέχεια, ο Πρίντεζης, ο οποίος ήταν ο μοναδικός που έδινε πράγματα στην επίθεση, φρέναρε προσωρινά τους Λιθουανούς (27-18), αλλά εκείνοι απάντησαν με καλή κυκλοφορία και τρίποντα, για να πλησιάσουν στο -5 (29-24), στα μισά. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε ξανά με τον Πρίντεζη (31-24), ωστόσο τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο (31-29). Με τη μία βολή του Μιλουτίνοφ (ο οποίος εξακολουθούσε να πονάει στο γόνατο), οι Πειραιώτες πήγαν στο +3 (32-29), με το τρίποντο του Ουάιτ να φέρνει το ματς στα ίσα (32-32), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν η σειρά του Σπανούλη να «μιλήσει» και με δύο «βόμβες» έξω από τα 6,75μ., έστειλε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με το +6 (38-32) στα αποδυτήρια.

Ο Σπανούλης μπήκε το ίδιο «ζεστός» και στο δεύτερο ημίχρονο, συντηρώντας τον Ολυμπιακό μπροστά (43-37), στο πρώτο τρίλεπτο. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν στατικοί και αργοί στην επίθεση, με τη Ζαλγκίρις από την άλλη να «χτυπάει» σωστά με τους Μίτσιτς και Πάνγκος, να ροκανίζει τη διαφορά (45-44) και με τον Ντέιβις να μαζεύει ακόμη ένα επιθετικό ριμπάουντ, να περνάει μπροστά (45-46), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έδειξαν να… ξυπνούν, καθώς σφίγγοντας την άμυνά τους, σε συνδυασμό με τα μεγάλα σουτ των Μάντζαρη και Σπανούλη, πήγαν στο +8 (54-46), στα δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Όμως, οι Λιθουανοί δεν πτοήθηκαν και αφού ηρέμησαν, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και μείωσαν στους τρεις πόντους (54-51), με τον Ούντριχ να διατηρεί τη διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος της περιόδου.

Η απουσία του Σπανούλη από την πεντάδα φάνηκε και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να κάνει κακές επιθέσεις, να μένει στο μηδέν στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά τη Ζαλγκίρις να κάνει ένα 4-0, που την έφερε μπροστά (56-57). Αυτή τη φορά, ο αρχηγός επέστρεψε γρήγορα στο παρκέ, δημιουργώντας αρχικά για τρίποντο του Μάντζαρη και με τον ΜακΛίν να παίρνει και εκείνος… μπρος, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα 7-0, που τους έστειλε στο +6 (63-57). Ωστόσο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου άρχισαν ξανά τα λάθη, έδιναν δεύτερες ευκαιρίες στους Λιθουανούς και εκείνοι πλησίασαν αρχικά στο καλάθι (65-63), ενώ από το αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΛίν στον Μιλάκνις, πήραν το προβάδισμα (65-66), στο 36’. Ο Σπανούλης με δύο βολές «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, ενώ με το μεγάλο σουτ του Παπαπέτρου, εκείνοι πήγαν στο +3 (69-66). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αρχικά ισοφάρισαν (69-69), με τον Πρίντεζη να κάνει επιθετικό φάουλ και στην επόμενη επίθεση, ο Μιλάκνις με τρίποντο να κάνει το 69-72, στα 53,7’’ πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά, ο αρχηγός πέτυχε άλλη μία «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. για το 72-72, με τον ΜακΛίν να βγάζει την άμυνα στον Ντέιβις, αλλά τον Μάντζαρη να αστοχεί στο τέλος και έτσι το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Με το καλάθι του Παπαπέτρου, ύστερα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, μπήκε ο Ολυμπιακός στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε με σουτ και πήγε στο +3 (74-77). Ο Πρίντεζης «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, με τον Ουλάνοβας να τους… κόβει τα πόδια με τρίποντο (76-80), στα 2:30’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση έγιναν φάουλ σε Σπανούλη και Πρίντεζη δεν δόθηκαν και στη συνέχεια ο Πάνγκος με 2/2 έκανε το 76-82, στα 1:40’’. Πλέον, το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος γνώρισε την ήττα με το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 38-32, 56-53, 72-72 κ.α., 78-87 παρ.