Ευρωλίγκα: Νικήτρια η Ζαλγκίρις σε μικρό τελικό-θρίλερ

Η δεύτερη παρουσία της Ζαλγκίρις σε Final Four συνοδεύτηκε από την 3η θέση, με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να επικρατεί 79-77 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο μικρό τελικό του θεσμού.

Στήνοντας πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις «καθάρισε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (77-79) και κατέκτησε την 3η θέση στο Final Four της Ευρωλίγκας.

Μπορεί να αγχώθηκε και να εμφάνισε τάσεις αυτοχειρίας, αλλά η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έφτασε δικαίως στη νίκη και δικαιώθηκε εν μέρει για την πολύ καλή φετινή παρουσία της. Γιανκούνας και Μίτσιτς είχαν από 15 πόντους, ενώ ο Ουλάνοβας πρόσθεσε 14. Από την πλευρά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας διασώθηκαν οι Κουλάγκιν και Χάντερ, που σημείωσαν 14 πόντους έκαστος.

Όπως και στον ημιτελικό της Παρασκευής, έτσι και στον αγώνα για την 3η θέση, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε με «καυτό» Κόρι Χίγκινς, ο οποίος σημείωσε και τους 7 πρώτους πόντους της ομάδας του. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν 11-4 στα πρώτα 3,5 λεπτά, αλλά η Ζαλγκίρις «έτρεξε» σερί 8-0 για να περάσει μπροστά (11-12). Στη συνέχεια κι αφού οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές στην πεντάδα τους, έπεσε κάπως ο ρυθμός. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 19-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τρίποντο (!) του Καβαλιάουσκας στα 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε κι ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Χριάπα αστόχησε από τα 7 μέτρα.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο σημειώθηκε από τον Χάινς, που μείωσε σε 21-22. Η Ζαλγκίρις συνέχισε να διαβάζει καλύτερα το παιχνίδι και να βγάζει ωραίες συνεργασίες, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βασιζόταν στις ατομικές προσπάθειες των παικτών της. Με ένα καλάθι του Σέρχιο από μέση απόσταση η ομάδα του Ιτούδη ισοφάρισε σε 26-26 και ανάγκασε τον Γιασικεβίτσιους να ζητήσει τάιμ άουτ. Με διαδοχικά τρίποντα από Γιανκούνας, Χίγκινς, Μίτσιτς συνεχίστηκε το ματς κι ενώ ο Ουλάνοβας έστειλε τη Ζαλγκίρις στο +5 (29-34), κάτι που εξόργισε τον Ιτούδη, ο οποίος ζήτησε εσπευσμένα τάιμ άουτ με 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου.

Με ένα ακόμα καλάθι του Ουλάνοβας, η Ζαλγκίρις ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 πόντους (31-38), ενώ η ρωσική ομάδα βρήκε λύσεις με τον Χάντερ να πετυχαίνει 4 πόντους (2/4 βολές και ένα κάρφωμα) για να μειώσει σε 35-38. Μετά από το τάιμ άουτ του Γιασικεβίτσιους, ο Μιλάκνις σκόραρε με τρίποντο (35-41), ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια αμφισβητούμενη φάση, αφού το buzzer beater τρίποντο του Κουλάγκιν από το κέντρο του γηπέδου δεν μέτρησε καθώς ο γκαρντ των Ρώσων υπέπεσε σε παράβαση (σ.σ. βήματα).

Το 35-41 του πρώτου μέρους αντικατοπτρίζει πλήρως την πραγματικότητα, αφού η Ζαλγκίρις είχε μεγαλύτερη όρεξη και παρουσιάστηκε πολύ πιο διαβασμένη στο παιχνίδι της (17/29 εντός παιδιάς με 11 ασίστ). Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν αρκετά άστοχη (6/19 δίποντα, 5/13 ελεύθερες βολές) και δεν βρήκε λύσεις πέραν των Χίγκινς (10 πόντοι), Χάντερ (8 πόντοι).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Ζαλγκίρις να βγάζει περισσότερη ενέργεια και να ξεφεύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (35-49) συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο εικοσάλεπτο (11-0 σερί). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε άσφαιρη για περίπου 3 λεπτά και πέτυχε τους πρώτους της πόντους μετά την ανάπαυλα με δύο βολές του Χάντερ, ωστόσο ήταν φανερό πως η ομάδα του Ιτούδη δεν πατούσε καλά.

Με τρίποντα του Ουλάνοβας οι Λιθουανοί ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (37-54), με τον Ιτούδη να ζητάει τάιμ άουτ -με 6:12’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου- προκειμένου να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας του και να ανακόψει το ρυθμό των αντιπάλων. Αντί όμως να βελτιώνεται η κατάσταση για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Ζαλγκίρις έφτασε στο +23 (37-60) με 4 διαδοχικούς πόντους του Πάνγκος και δύο βολές του Ουλάνοβας.

Ένα καλάθι του Σέρχιο Ροντρίγκεθ ξεκόλλησε τους Ρώσους από το «37» κι ενώ σε 7 αγωνιστικά λεπτά πέτυχαν μόλις 4 πόντους, δείγμα της νευρικότητας που είχαν. Η Ζαλγκίρις συνέχισε να διαβάζει εξαιρετικά το παιχνίδι με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (22/35 δίποντα, 4/8 τρίποντα), έφτασε μέχρι και με το +24 (41-65) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +21 (48-69).

Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που μείωσε σε 54-71, αλλά η Ζαλγκίρις βρήκε πάλι το αντίδοτο για να διατηρήσει ένα ισχυρό προβάδισμα (59-77) με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Οι Ρώσοι έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια (11-0 σερί) για να επανέλθουν στο ματς και να διεκδικήσουν τη νίκη εκμεταλλευόμενοι και τα διαδοχικά λάθη της Ζαλγκίρις, που έμεινε δίχως πόντο για 3,5 λεπτά.

Με ένα τρίποντο του Κουλάγκιν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μείωσε στους 5 πόντους (73-78) με ένα λεπτό και 19 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Ο Γιασικεβίτσιους ζήτησε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του, αλλά ο Κουλάγκιν πέτυχε 4 σερί πόντους για να φέρει την ομάδα του σε απόσταση βολής (77-79) με 39 δευτερόλεπτα να απομένουν. Διαδοχικά λάθη από Πάνγκος και Ντε Κολό διατήρησαν αυτό το 77-79, με τον Μίτσιτς να αστοχεί σε ανάποδο λέι-απ.

Με 11 δευτερόλεπτα να απομένουν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε τον τελευταίο λόγο στον αγώνα, ωστόσο ο Κουλάγκιν αστόχησε σε μακρινό τρίποντο. Ο Ντέιβις κατέβασε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ με 2,7 δευτερόλεπτα να απομένουν, όμως ο σέντερ της Ζαλγκίρις αστόχησε σε δύο βολές. Το σουτ του Αντόνοφ πίσω από το κέντρο με τη λήξη του αγώνα ήταν άστοχο και κάπως έτσι η Ζαλγκίρις έφτασε στο τελικό 77-79 και κατέκτησε την 3η θέση του Final Four της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-41, 48-69, 77-79.