«Έσωσε» τη Χίμκι και... ξέρανε τη Μάλαγα ο Γκιλ!

Με τον Άντονι Γκιλ να παίζει τον ρόλο του… λυτρωτή, η Χίμκι νίκησε 68-66 την Ουνικάχα Μάλαγα και ανέβηκε στο 12-9, που την διατηρεί γερά στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης της Ευρωλίγκας!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Σβεντ με 22 πόντους, με τους Άντερσον και Χάνεϊκατ να είχαν από 11 ο καθένας και τον δεύτερο μάλιστα, να μαζεύει και 15 ριμπάουντ. Από τους Ισπανούς, οι οποίοι έπεσαν στο 8-13, ξεχώρισε ο Βαζίνσκι με 16 πόντους.

Κακό μπάσκετ και αρκετή αστοχία και από τις δύο ομάδες είχε το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με την Ουνικάχα να ήταν λίγο… καλύτερη (0-5). Η Χίμκι χρειάστηκε περίπου τέσσερα λεπτά για το πρώτο της καλάθι, αλλά οι Ισπανοί διατηρούνταν μπροστά (2-9), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν (9-9), αλλά τον Βαζίνσκι να διαμορφώνει στο τέλος το 9-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, άνοιξε πολύ περισσότερο ο ρυθμός, με τους Ισπανούς να παίρνουν τον έλεγχο από τα μισά και μετά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +8 (31-39).

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ουνικάχα Μάλαγα να είχε τα ηνία του, αφού δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και έτσι να το κλείνει το +6 (49-55). Η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε με ένα 6-0, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (55-55), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον Βαζίνσκι και να φτάνουν στο +6 (60-66), στο 38’. Ωστόσο, οι Ρώσοι έδειξαν σφυγμό και ισοφάρισαν εκ νέου (66-66). Στην επόμενη επίθεση, ο Πολωνός γκαρντ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Γκιλ να είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς με δικό του buzzer beater φόλοου –στο άστοχο τρίποντο του Σβεντ- έδωσε τη νίκη στη Χίμκι!

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 31-39, 49-55, 68-66