«Έσβησε» το όνειρο του ΠΑΟΚ

«Πικρό» αποκλεισμό από τη συνέχεια του Basketball Champions League γνώρισε ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν στη Σμύρνη να υπερασπιστούν τη νίκη τους στην Πυλαία με 74-68, ηττήθηκαν από την Καρσίγιακα με 79-67 και μοιραία αποχαιρέτησαν τη συνέχεια του φετινού Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου το πάλεψαν όσο μπορούσαν, παρά το γεγονός πως οκτώ λεπτά πριν το τέλος βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 66-50 και με μία αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε απόσταση… πρόκρισης (72-65) στο 2:54.

Ωστόσο οι λανθασμένες αποφάσεις στο τέλος δεν επέτρεψαν να ολοκληρωθεί η ανατροπή με συνέπεια να μπει τέλος στη φετινή ευρωπαϊκή πορεία του «δικεφάλου».

Τζόουνς με 24 και Κένεντι με 22 πόντους ήταν οι «δήμιοι» της ελληνικής ομάδας.

Ο Γκος με 14 και ο Χαραμπόπουλος με 10, ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ.

Με τους Χρυσικόπουλο, Κόνιαρη, Γκος, Τζόουνς, Τζάκσον ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ.

Ο Γκος ήταν αυτός που μπήκε ζεστός το ματς και με πέντε γρήγορους πόντους έδωσε το προβάδισμα στο δικεφάλου του Βορρά στο ξεκίνημα με 4-5 στο 7:13. Η άμυνα του ΠΑΟΚ έμοιαζε αρχικά να ανταποκρίνεται εξαιρετικά και να έχει μπλοκάρει όλα τα επιθετικά ατού των Τούρκων. Η συνθήκη αυτή ωστόσο άλλαξε στα επόμενα λεπτά. Η Καρσίγιακα με τους Τζόουνς και Ουγκουρλού πήρε το έλεγχο του παιχνιδιού στα δικά της χέρια, και με ένα 11-0 σερί προηγήθηκε με δέκα (15-5). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +7 (20-13).

Πολύ πιο συγκεντρωμένος και με μεγαλύτερη διάθεση επιθετικά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις γρήγορους πόντους από Κατσίβελη και Ζάρα έριξε τη διαφορά στο -3 (20-17) στο 9:02. Παρ’ όλα αυτά οι Τούρκοι δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Τζόουνς έστειλε τη διαφορά εκ νέου στο +7 (24-17). Σε εκείνο το σημείο του ματς εμφανίστηκε στην αναμέτρηση ο Κένεντι. Ο Αμερικάνος φόργουορντ με διαδοχικά τρίποντα έδωσε πλάτος στην τουρκική επίθεση με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να δυσκολεύονται να προσαρμοστούν. Κένεντι και Τζόους προκαλούσαν τεράστιους μπελάδες στην ελληνική άμυνα με τη διαφορά να εκτοξεύεται στις τάξεις του +14 (38-24). Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε την Καρσίγιακα να προηγείται με +10 (43-33) και τον ΠΑΟΚ να αναζητά λύσεις προκειμένου να μπει ξανά στο ματς.

Με ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Η διαφορά από το +10 έφτασε πολύ γρήγορα στο +4 (46-42) με τους φιλοξενούμενους να έχουν μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Και όχι μόνο αυτό, καθώς λίγο αργότερα ο Κατσίβελης με ωραία προσποίηση μείωσε στο καλάθι (48-46) με τον Κρουμπάλι με φόλοου να φέρνει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (48-48) στο 3:04. Ό.τι έχτιζε ωστόσο ο ΠΑΟΚ για περίπου επτά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, το γκρέμισε σε τρία. Απανωτά λάθη από την ελληνική ομάδα επέτρεψαν στην Καρσίγιακα να ξεφύγει ξανά με +7 (55-48) και να μπει με ανεβασμένη την ψυχολογία στην τελευταία κρίσιμη περίοδο.

Όπως ακριβώς τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το τέταρτο. Η Καρσίγιακα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +16 (66-50) στο 7:24. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έμοιαζαν διατεθειμένοι να καταθέσουν τα όπλα. Με πρωτεργάτη τον Λάκι Τζόουνς, οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης μειώνοντας τη διαφορά στους επτά (72-65) στο 2:54 πριν το τέλος. Ο Τζόουνς με τρεις προσωπικούς πόντους έστειλε ξανά τη διαφορά στο +10, με τον Μαργαρίτη να μειώνει με δίποντο στους οκτώ (75-67) στα 40’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη φάση η άμυνα δε βγήκε με τον Ουότερς να ευστοχεί και επί της ουσίας να δίνει τη… χαριστική βολή στον ΠΑΟΚ (77-67) στα 19’’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με δύο εύστοχες βολές ο Κένεντι (79-67).

Δεκάλεπτα: 20-13, 23-20, 12-15, 24-19