Επιβλητική Μπαρτσελόνα, «πάτησε» τη Ρεάλ και έμεινε μόνη πρώτη στην ACB!

Μόνη πρώτη στην κορυφή της ACB έμεινε η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 86-69 της Ρεάλ Μαδρίτης.

Το πρώτο «κλάσικο» της σεζόν βάφτηκε… μπλαουγκράνα! Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τις σημαντικές απουσίες της Ρεάλ Μαδρίτης και την υπέταξε με 86-69 στη Βαρκελώνη για να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της ACB.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 14-8 (6’), ωστόσο η «Βασίλισσα» το μάζεψε, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +1 (20-19) υπέρ των Καταλανών. Εντούτοις, στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο… φορτσάτοι και ξέφυγαν στο σκορ (24-33 στο 15’).

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Πέσιτς «έτρεξε» σερί 13-0 για να ανακτήσει το προβάδισμά της (37-33 στο 18’), ενώ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το +3 (39-36). Και στο πρώτο 5λεπτο της τρίτης περιόδου όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν καλύτερα για να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση (44-48 στο 25’) με πρωταγωνιστή τον Κάρολ, που σημείωσε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Η Μπαρτσελόνα ωστόσο και πάλι απάντησε με σερί 7-0 (51-48 στο 27’), ενώ έκλεισε την 3η περίοδο στο +4 (63-59). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα και στα πρώτα λεπτά του 4ου δεκαλέπτου (68-64 στο 33’), όμως σε εκείνο το χρονικό σημείο πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ με σερί 13-0 (81-64 στο 37’).

Το τελευταίο τρίλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τους Καταλανούς να επικρατούν 86-69 των μισητών αντιπάλων και να μένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της ACB (9-1) κι ενώ ακολουθεί το εντός έδρας ματς της Ευρωλίγκας με τη Φενέρμπαχτσε.

Παράλληλα υποχρέωσαν τη Ρεάλ Μαδρίτης στη 2η διαδοχική ήττα της σε όλες τις διοργανώσεις, αλλά και στη 2η της στη φετινή ACB (8-2), με την ομάδα του Λάσο να φιλοξενεί την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Πέμπτη για την Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κούριτς (16 πόντοι), Σίνγκλετον (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ενώ για τη «Βασίλισσα» διασώθηκαν οι Τέιλορ (10 πόντοι), Καμπάτσο (10 πόντοι, 7 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-36, 63-59, 86-69.