Έπεσε μαχόμενος στην Πόλη ο Παναθηναϊκός

Ήττα για τον μπασκετικό Παναθηναϊκό στην Πόλη από την Φενέρ

Κρίμα! Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σκληρά απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, αλλά πληρώνοντας τα χαμένα ριμπάουντ και τις κακές επιθετικές επιλογές έφυγε ηττημένος με 67-62.

Η μεγάλη προσπάθεια του Παναθηναϊκού στην Κωνσταντινούπολη δεν είχε αντίκρισμα. Οι «πράσινοι» πάλεψαν γενναία απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, αλλά ηττήθηκαν με 67-62 και… καπελώθηκαν από τους πρωταθλητές Ευρώπης που υπερκάλυψαν το -2 του ΟΑΚΑ.

Η επιθετική ανισορροπία στο πρώτο μέρος και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ μαζί με τις κακές επιθέσεις στην τέταρτη περίοδο στοίχισαν στο «τριφύλλι» που ήταν πολύ καλά διαβασμένο.

Ο Κρις Σίνγκλετον με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ μαζί με τον Νικ Καλάθη που είχε 13 πόντους και 7 ασίστ ξεχώρισαν από τον Παναθηναϊκό, που πλέον στρέφεται στον αγώνα της Παρασκευής με την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ. Τζέισον Τόμπσον με 14 και Γιαν Βέσελι με 12 έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους φιλοξενούμενους.

Καλάθης, Ντένμον, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον και Γκιστ άρχισαν το ματς για τον Παναθηναϊκό απέναντι σε Σλούκα, Γκούντουριτς, Ντατόμε, Μέλι και Τόμπσον. Το τρίποντο του Ντένμον δεν έδωσε… φόρα στον Παναθηναϊκό, που με σερί από κακές επιθέσεις και αναποτελεσματικές άμυνες δέχτηκε ένα 8-0. Η άνοδος του Καλάθη επέτρεψε στους «πράσινους» να πλησιάσουν και παρά τη ζημιά που έκαναν ο εξαιρετικός Σλούκας και ο Μαχμούτογλου (18-14) ο Σίνγκλετον με ένα ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία κι ένα απίθανο εκτός ισορροπίας από τα 10 μέτρα στην εκπνοή της περιόδου έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά (18-20).

Το ψηλό σχήμα, με Τόμπσον και Βέσελι, ταλαιπώρησε τον Παναθηναϊκό, με τον Αμερικανό να δίνει σκορ από κοντά και τους «πράσινους» να… αποφεύγουν επιθέσεις από κοντά έχοντας μόλις 5 δίποντα και 15 τρίποντα (!) στο πεντάλεπτο. Η Φενέρ έκανε ένα 8-0 (26-20) κρατώντας τον Παναθηναϊκό για σχεδόν τέσσερα λεπτά άσφαιρο στη δεύτερη περίοδο, μέχρι να έρθει ο Λεκαβίτσιους από τον πάγκο για να σπάσει το σερί με τρίποντο και ασίστ (26-25). Όμως και πάλι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ απειλούσε μόνο από μακριά κι όχι πάντα με επιτυχία, με συνέπεια ένα τρίποντο του Ντίξον να το φέρει στο -6 (33-27). Ένα τρίποντο του Καλάθη κι ένα εύκολο λέι απ του Βέσελι διαμόρφωσαν το 35-30 του ημιχρόνου, που βρήκε τον Παναθηναϊκό επιθετικά… ανισόρροπο με 5/11 δίποντα και 6/17 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε αποφασισμένος από τα αποδυτήρια. Με εξαιρετικά διαβασμένη άμυνα και τον Σίνγκλετον να προσφέρει λύσεις και στην επίθεση άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με 6-0 (35-36). Η Φενέρ έκανε ζημιά μόνο από το «ζωγραφιστό», με Τόμπσον, Βέσελι και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, ωστόσο οι «πράσινοι» ελέγχοντας το ρυθμό και με μακρινά σουτ από Ρίβερς και Παππά έφτασε ακόμη και στο +4 (43-47). Κρατώντας, δε, τους γηπεδούχους σε μόλις 12 πόντους και με καλύτερη ισορροπία στην επίθεση έκλεισαν την περίοδο στην πρωτοπορία, 47-50.

Το επιθετικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού επανεμφανίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν σχεδόν έξι λεπτά για να πετύχουν καλάθι, με αποτέλεσμα η Φενέρ με ένα 10-1 να ξεφύγει με έξι (57-51). Οι όποιες άμυνες έβγαζαν οι φιλοξενούμενοι πήγαιναν στράφι από τα επιθετικά ριμπάουντ κυρίως του Βέσελι, αλλά οι χαμένες βολές του τελευταίου επέτρεψαν σε Παππά και Καλάθη με προσωπικούς πόντους να φέρουν το ματς στον πόντο (61-60). Το καλάθι του εξαφανισμένου Γουοναμέικερ έκανε το 63-60 στα 42’’, ο Ρίβερς αστόχησε υπό πίεση χρόνου κι αντιπάλου και ο Ντατόμε με δύο βολές ουσιαστικά έκρινε οριστικά το νικητή (65-60). Η ύστατη προσπάθεια για να διαφυλαχθεί έστω το +2 του ΟΑΚΑ (80-78 δεν ευοδώθηκε και ο Παναθηναϊκός έχασε και την ισοβαθμία.

Δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62.