Έπαιξε με τη… φωτιά στο Κάουνας, αλλά δεν κάηκε η Μπαρτσελόνα

Την 5η σερί νίκη της πέτυχε –αν και τα χρειάστηκε- η Μπαρτσελόνα στην Euroleague αφού απέδρασε με το διπλό από το Κάουνας, επικρατώντας 88-85 της Ζαλγκίρις στην παράταση και ανέβηκε στο 5-2

Μπορεί να τα έκανε μαντάρα στο φινάλε της κανονικής περιόδου, αλλά η Μπαρτσελόνα πέτυχε σημαντικό διπλό στην έδρα της Ζαλγκίρις (88-85) για την 7η αγωνιστική της Euroleague και έδωσε συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις του τελευταίου μήνα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους δεν κατάφερε ούτε σήμερα να πάρει την πρώτη εντός έδρας νίκη στην διοργάνωση και έπεσε στο 3-4.

Κεντρικό πρόσωπο της βραδιάς δεν ήταν άλλος από τον Κέβιν Πάγκος, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά απέναντι στην πρώην ομάδα του. Μάλιστα, η διοίκηση των Λιθουανών βράβευσε τον 25χρονο γκαρντ για την συνολική του παρουσία τα δύο χρόνια που έμεινε στο σύλλογο.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο διάστημα και από τα πρώτα λεπτά «έχτισε» και συντηρούσε μια διαφορά ασφαλείας. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ξαναμπούν στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, η Μπαρτσελόνα έβρισκε λύσεις τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Μέχρι που στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν μια διαφορά έντεκα πόντων, λίγο έλειψε να κάνουν την ολική ανατροπή, και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η εμεπιρία και το καθαρό μυαλό των Ισπανών ήταν αρκετά για να πάρουν το ροζ φύλλο του αγώνα.

Για τους νικητές μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Κάιλ Κούριτς με 15 πόντους (5/6 τρίποντα) και ο Άντε Τόμιτς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Άαρον Γουάιτ με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Νέιτ Γουόλτερ με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το παιχνίδι:

Πιο... ορεξάτη μπήκε η Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι και ανέλαβε εξ αρχής τα ηνία. Με τον Άντε Τόμιτς να κάνει ό,τι θέλει στο ζωγραφιστό και τον Κάιλ Κούριτς να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75μ., οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς ένα καλό προβάδισμα (9-18 στο 5’). Με δύο τρίποντα όμως του Γουόλκαπ και του Τόμας, η Ζαλγκίρις πήρε «ανάσες» στην επίθεση, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +5 (18-23) για τους Ισπανούς.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους δυσκολευόταν αρκετά στο επιθετικό κομμάτι, λόγω και της καλής άμυνας των φιλοξενούμενων, έχοντας μόλις 2 πόντους σε 5,5 λεπτά. Οι «μπλαουγκράνα» εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Λιθουανών και ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (20-30) στο 15’.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ζαλγκίρις που με δύο γρήγορα τρίποντα των Γουόλτερ, Τόμας «μάζεψε» και πάλι την διαφορά, όμως ο Κούριτς παρέμενε «ζεστός» από το τρίποντο (4/5 στο πρώτο ημίχρονο) και διατηρούσε την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34-39.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Γουόλτερς πήρε το «όπλο» του και με έξι προσωπικούς πόντους μείωσε στο -2 για το 47-49 στο 24’. Και πάλι όμως η ομάδα του Πέσιτς βρήκε τρόπο να αντιδράσει, και με κύριους εκφραστές τους Τόμας Ερτέλ, Γιάκα Μπάζιτς έκλεισε το 10λεπτο με διψήφια διαφορά (50-60).

Πραγματικό θρίλερ έγινε στο 4ο δεκάλεπτο, με τη Ζαλγκίρις να μπαίνει αποφασισμένη να ανατρέψει την κατάσταση. Και ενώ η Μπαρτσελόνα ανέβασε την διαφορά στους +11 (63-74) με δίποντο του Σεραφέν 3,5 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έκαναν επική αντεπίθεση και με τους Γουόλτερ και Γουάιτ θα ισοφαρίσουν σε (76-76) με 40 δεύτερα να απομένουν! Μάλιστα, είχαν και μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι, όταν το σουτ του Ντέιβις, από μέση απόσταση, βρήκε «σίδερο» με την εκπνοή του αγώνα.

Στην παράταση, ο Κέβιν Πάγκος έμελλε να είναι καθοριστικός για την Μπάρτσα, βάζοντας «ταφόπλακα» στα όνειρα της πρώην ομάδας του. Συγκεκριμένα, ο 25χρονος γκαρντ (μέχρι εκείνο το σημείο είχε 4 πόντους) με πέντε σερί πόντους «εκτόξευσε» την διαφορά στο +7 (76-83), τρία λεπτά πριν την λήξη της παράτασης. Παρά τις προσπάθειες του εξαιρετικού Γουάιτ, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει νικητές τους Ισπανούς με 88-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-39, 50-60, 76-76, 85-88.