Έλειπε ο Ντε Κολό… χόρευαν οι άλλοι για την ΤΣΣΚΑ!

Με κορυφαίους τους Φριντζόν και Χίγκινς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβλήθηκε 92-81 του Ερυθρού Αστέρα και έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας (24-6), παρά την απουσία του Ντε Κολό και την απώλεια του Κάιλ Χάινς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Ρώσος γκαρντ είχε 20 πόντους, με τον Αμερικανό να προσθέτει άλλους 18 και τους Σέρχι και Χάντερ να είχαν από 12 ο καθένας. Από τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου ξεχώρισαν οι Ντόμπριτς και Ρότσεστι με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στο ματς ο Ερυθρός Αστέρας, καθώς μετά το 0-9, έφτασε ακόμη και στο +11 (6-17). Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την απόδοσή της, αλλά η επίθεση των Σέρβων εξακολουθούσε να δουλεύει καλά και έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε μπροστά (23-24). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Φριντζόν να παίρνει… μπρος για τους γηπεδούχους, αλλά από την άλλη την ομάδα του Αλιμπίγεβιτς να κρατάει για τα καλά (35-37) και μάλιστα χάρη σε τρίποντο του Μπιέλιτσα πίσω από το κέντρο, να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +7 (37-44).

Με το τρίποντο του Ντόμπριτς, ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο +10 (37-47) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, άρχισε η αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ με τον Χίγκινς, με το παιχνίδι να έρχεται στην ισοπαλία (51-51). Η ομάδα του Ιτούδη πήρε το προβάδισμα (55-53), με τους Σέρβους να απαντούν (61-63), αλλά το τρίποντο του Βοροντσέβιτς στο τέλος να διαμορφώνει το 64-63. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 37-44, 64-63, 92-81