«Εκτέλεσε» τη Ρεάλ και πέρασε από τη Μαδρίτη η ΤΣΣΚΑ!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την «ομάδα του στρατού», που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Σέρχι Ροντρίγκεθ, ήταν οι Χίγκινς και Κλάιμπερν

Χάρη στον… βομβαρδισμό της έξω από τα 6,75μ. (15/26 τρίποντα), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 93-88 μέσα στη Μαδρίτη της Ρεάλ και ανέβηκε στο 9-1.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την «ομάδα του στρατού», που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Σέρχι Ροντρίγκεθ, ήταν οι Χίγκινς και Κλάιμπερν με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Ντε Κολό σταμάτησε στους 15.

Από τη «βασίλισσα», που δεν είχε τον Σέρχιο Γιουλ και γνώρισε τη δεύτερη σερί της ήττα (8-2), πάλεψαν οι Καμπάτσο και Ρούντι Φερνάντεθ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για την ΤΣΣΚΑ στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε 3-17 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καμπάτσο και Ρούντι άρχισαν την αντεπίθεση για τη Ρεάλ, με τον Αργεντινό γκαρντ μάλιστα να βάζει με εντυπωσιακό τρόπο την υπογραφή του στο τέλος της πρώτης περιόδου, διαμορφώνοντας το 20-24.

Με την ίδια… φόρα μπήκε η «βασίλισσα» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, έφτασε στο +8 (32-24). Η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε με απανωτά τρίποντα για την ισοφάριση (32-32), με το ματς να γίνεται ντέρμπι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά τους Ισπανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +3 (41-38).

Ο Τέιλορ διατηρούσε μπροστά τη Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο (47-42). Όμως, οι Κλάιμπερν και Χίγκινς πήραν την ΤΣΣΚΑ στις… πλάτες τους και αρχικά την έστειλαν στο +5 (51-56), με τον δεύτερο να στέλνει τη διαφορά ακόμη και στο +10 (57-67), στο 29’. Στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα του Λάσο έκανε ένα 4-0 και μείωσε σε 61-67.

Η ΤΣΣΚΑ είχε τον έλεγχο και στην αρχή της τέταρτης περίοδο, με αποτέλεσμα να φτάνει στο +11 (66-77), στο 32’. Από εκείνο και έπειτα, η ομάδα του Ιτούδη είχε τον πλήρη έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 88-93, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Καμπάτσο για την επιστροφή της «βασίλισσας».

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-38, 61-67, 88-93