Έκανε… σεφτέ στο Ευρωμπάσκετ η Λιθουανία!

Στην πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ έφτασε η Λιθουανία, επικρατώντας 88-73 του Ισραήλ

Αν και προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο η Λιθουανία πήρε… μπρος και έτσι έφτασε στη νίκη με 88-73 επί του Ισραήλ, που ήταν και η πρώτη της στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αντομάιτις ήταν ο Ουλανόβας με 18 πόντους, με τους Κουζμίνσκας και Γκουντάιτις να είχαν από 16 ο καθένας, ενώ ο Βαλαντσιούνας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους οικοδεσπότες, οι οποίοι είναι στο 0/2 στη διοργάνωση, κορυφαίος ήταν ο Χάουελ με 20 πόντους, με τον Μέκελ να είχε 18 και τον Κάσπι να σταματά στους 15.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το Ισραήλ να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα στο τέλος, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 23-19. Στη δεύτερη περίοδο, η Λιθουανία μπήκε πολύ δυνατά και με ένα 0-11 πήρε το προβάδισμα (23-30). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Αντομάιτις διατηρούνταν μπροστά, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Κάσπι (37-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η «Lietuva» μπήκε πιο συγκεντρωμένη και βρίσκοντας αρκετές επιθετικές λύσεις, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το +20 (51-71). Στο τέταρτο, έκανε σωστή διαχείριση της μεγάλης διαφοράς που είχε πάρει και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 88-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-38, 73-88