Διπλό στο Στρασβούργο και πρόκριση στους τελικούς για τη Λε Μαν

Το πέμπτο πρωτάθλημα της ιστορίας της θα διεκδικήσει η Λε Μαν

Μάγκικο διπλό για τη Λε Μαν, που έκλεισε το «σπίτι» της Στρασμπούρ, την οποία κέρδισε 85-79 στην παράταση, έκανε το 3-2 στην ημιτελική σειρά των γαλλικών playoffs και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς, όπου θα συναντήσει τη Μονακό.

Η ομάδα του Μπαρτεσεκί έκανε τη μεγάλη έκπληξη αν αναλογιστούμε πως είχε χάσει το 4ο παιχνίδι στο γήπεδό της και είχε μειονέκτημα έδρας. Παρ’ όλα αυτά, σήμερα οι παίκτες του παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο και με πρωταγωνιστή τον Κομπς (25 πόντοι με 5/9 τρίποντα) έφτασε στο διπλό.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην 4η περίοδο (14-8 το επιμέρους σκορ) να «κλέψουν» τη νίκη και οδήγησαν το ματς στην παράταση, ενώ είχαν ως κορυφαίους τους Λόγκαν (20 πόντοι), Μποστ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Να σημειωθεί πως ο πρωταθλητής θα κριθεί στις τρεις νίκες, με τη Μονακό να έχει αβαντάζ έδρας και το πρώτο ματς να είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-36, 52-58, 66-66, 79-85 (παράταση)