Διέλυσε στο δεύτερο ημίχρονο την Εφές η Μπαρτσελόνα

Με ένα επιμέρους σκορ 41-15 στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα 80-65 την Εφές Αναντολού στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα τελικά 80-65 την Εφές Αναντολού στην Καταλονία για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, χάνοντας 39-50 (!) στο ημίχρονο, φτάνοντας στο 8-7 το ρεκόρ της και αφήνοντας τους Τούρκους στο 9-6 και στην πέμπτη θέση, με αμφότερες τις ομάδες να διεκδικούν στα ίσα μια θέση από την πρώτη τετράδα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +6 στην πρώτη περίοδο και με +17 στη δεύτερη, όμως σημείωσαν 15 πόντους και δέχτηκαν 41 από τους παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Για τους νικητές, κορυφαίοι ήταν οι Οριόλα με 14 και Σίνγκλετον, Σεραφέν με 13 πόντους. Για τους Τούρκους, ξεχώρισαν οι Μότουμ με 13 και Μίτσιτς με 11 πόντους.

Η Εφές μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Μπομπουά έφτασε στο +7. Ο Χάνγκα ανέλαβε δράση και ισοφάρισε σε 21-21, όμως οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν με τους Λάρκιν και Μότουμ «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο στο +6.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, Μότουμ και Σιμόν δημιούργησαν το +17. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μειώσει, όμως οι Ντάνστον και Μότουμ διατηρούσαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα. Ο Σίνγκλετον «ξύπνησε» και βοήθησε τους «μπλαουγκράνα» να μειώσουν στο 39-50 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε «φουριόζα» στην τρίτη περίοδο και ο Οριόλα μείωσε στο τρίποντο. Σίνγκλετον και Σεραφέν πήραν τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα και έφεραν το 59-55. Οι Τούρκοι άρχισαν να αστοχούν από παντού και ο Μίτσιτς απλά μείωσε στο 59-57 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Ερτέλ ανέλαβε δράση την αρχή της τέταρτης περιόδου και έφερε το +10. Ο Μοερμάν προσπαθούσε μόνος του σε αυτό το διάστημα, όμως οι Γάλλοι έκαναν ότι ήθελαν επιθετικά και φτάσαμε στο +13 και στο τελικό +15.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 39-50, 59-57, 80-65