Δεν λυπήθηκε τη συμπολίτισσα η Φενέρμπαχτσε

«Καθάρισε» η Φενέρμπαχτσε

Με άνεση «καθάρισε» 100-79 την Νταρουσάφακα η Φενέρμπαχτσε στο τοπικό ντέρμπι για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις επτά νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε άνετα 100-79 την αδύναμη Νταρουσάφακα στο υποτιθέμενο τοπικό ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 7-1 το ρεκόρ της, αφήνοντας στο 1-7 την αντίπαλό της.

Οι παίκτες του «Ζοτς» έφτασαν στο +15 στην πρώτη περίοδο, βρέθηκε στο +9, όμως στην τέταρτη περίοδο με διάφορα σερί την έφεραν στο τελικό +21.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Μαχμούτογλου με 16 και Ντίξον με 15 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας είχε 5 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Ερικ με 17 και ΜακΚόλουμ με 16 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους πρωταθλητές Τουρκίας, που έβρισκαν περισσότερες λύσεις και έφτασαν στο +15 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Η Νταρουσάφακα ισορρόπησε την κατάσταση στη δεύτερη περίοδο και βρήκε τις επιθετικές λύσεις από τους Εβανς και ΜακΚάλουμ. Η Φενέρ είχε περισσότερες επιλογές και έφτασε σε διψήφια διαφορά, ήτοι και το +9 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Λοβέρν και Βέσελι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους επιθετικά και διατηρούσαν το +10 με +15 για τους «κιτρινόμαυρους», οπότε το +12 ήταν αναπόφευκτο στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ντίξον «ανέβασε στροφές» και συνετέλεσε στα διάφορα επιμέρους σκορ για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, οπότε έφτασε στο τελικό +21.

Δεκάλεπτα: 25-10, 46-37, 68-56, 100-79

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 2, Μέλι 7, Μαχμούτογλου 16 (3/4 τρίποντα), Κάλινιτς 7, Σλούκας 5, Γκούντουριτς 13 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Βέσελι 13, Γκιουλέρ 2, Ντίξον 15, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 5 (8 ριμπάουντ), Λοβέρν 13 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Νταρουσάφακα (Τσακί): ΜακΚάλουμ 16 (6/10 δίποντα, 7 ασίστ), Οζμιζράκ 4, Κοσούτ 4, Ντεμίρ 3, Κιντ 2, Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 8, Μπράουν 4, Πέινερς 6, Ντίμπλερ 6, Εβανς 7, Ερικ 17 (5/7 δίποντα, 7/13 βολές)