Buzzer Beater Μπαλμπάι και… τάβλα η Χιμκι!

Σε ματς – θρίλερ η Εφές νίκησε 85-84 εκτός έδρας τη Χίμκι, χάρη σε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο από τον Μπαμλμπάι!

Απίστευτη τροπή πήρε το παιχνίδι ανάμεσα στη Χίμκι και την Εφές με την τουρκική ομάδα να παίρνει μια σπουδαία νίκη (2-1) μέσα στη Ρωσία και να αφήνει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δίχως επικράτησε έπειτα από τρεις αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα.

Έπειτα από μια τέταρτη περίοδο στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν κάνει δυναμική αντεπίθεση (σκορ δεκαλέπτου 29-18) και ήταν έτοιμοι για την πρώτη τους νίκη στη σεζόν, η Εφές πανηγύρισε με τον πιο… πωρωτικό τρόπο. Ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 84-82 υπέρ της Χίμκι, ο Ντόγκους Μπαλμπάι με τρίποντο «σόκαρε» τους Ρώσους και έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του με τελιικό σκορ 84-85.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ήταν ισορροπημένος με μια ελαφρά υπεροχή της Χίμκι (21-18), η Εφές πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Με εξαιρετικό μπάσκετ επιθετικά και με συγκέντρωση στην άμυνα, οι Τούρκοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 37-45, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά είχε πάει στους 12 πόντους υπέρ τους (55-67). Στην τελευταία περίοδο, όμως, η Χίμκι τα έδωσε όλα και έφτασε κοντά στην ανατροπή (μέτρησε 14 πόντους σε 3,5 λεπτά).

Με σκορ δεκαλέπτου 29-18, οι Ρώσοι έφτασαν μια ανάσα από την πρώτη τους επικράτηση για φέτος, όταν ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος το ματς ήταν στο 84-82 υπέρ τους. Όμως, σε αυτό το… νεκρό χρονικό σημείο, το τρίποντο του Μπαλμπάι, για το οποίο σας γράψαμε παραπάνω, ήταν αυτό που έδωσε μια σπουδαία νίκη στην Εφές και άφησε στα… κρύα του λουτρού τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-45, 55-67, 84-85.