Βρήκε ζόρια η Φενέρμπαχτσε

Έστω και με τα «χίλια ζόρια» νίκησε 88-84 την Μπάγερν

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε 88-84 την Μπάγερν Μονάχου στην «Ούλκερ Αρίνα» για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 4-1 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους πρωταθλητές Γερμανίες στο 2-3. Οι Γερμανοί έφτασαν να προηγούνται με +4 στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του «Ζοτς» να αποκτούν προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και στην τέταρτη να τη διατηρούν με την εμπειρία τους και την κλάση τους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντατόμε με 19 και Βέσελι με 16 πόντους. Για τους Βαυαρούς, ξεχώρισε ο Μπούκερ με 15 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό και πολλές επιθετικές επιλογές για τους δύο αντιπάλους. Ο Σλούκας είχε πάρει τη «σκυτάλη» για την πρωταθλήτρια Τουρκίας στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μπούκερ να αποτελεί το αντίπαλον «δέος» και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 28-26. Στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλητές Γερμανίας βρήκαν τις λύσεις και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 51-48, με τις δύο ομάδες είχαν τα ίδια ποσοστά και τις ίδιες προσπάθειες σε δίποντα (15/22) και τρίποντα (5/9).

Στην τρίτη περίοδο, οι Βαυαροί βρήκαν επιθετικό πλουραλισμό και έφτασαν στο +5. Ο «Ζοτς» έβαλε τη δεύτερη πεντάδα στο παρκέ και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 65-65 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο, το ματς ήταν «θρίλερ», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (70-71 στο 33' και 74-74 στο 35'). Το τρίποντο του Γκούντουριτς έφερε το 84-80 στο 38΄ και, στη συνέχεια, οι Γιόβιτς και Λούτσιτς δεν είχαν λύσεις και ο Βέσελι διαμόρφωσε το 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 51-48, 65-65, 88-84