Βήμα οχτάδας για Μπάγερν, που πήρε το ντέρμπι με την Αρμάνι

Άλλο ένα βήμα για την πρόκριση στα play-offs της Euroleague έκανε η Μπάγερν, που νίκησε στο Μόναχο με 93-87 την Αρμάνι, της οποίας υπερτερεί και σε πιθανή ισοβαθμία

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 93-87, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Αρμάνι στο «Audi Dome», στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague και έκανε άλλο ένα βήμα για την οχτάδα.

Οι Βαυαροί, οι οποίοι υπερτερούν σε πιθανή ισοβαθμία με τους Ιταλούς, έχοντας δύο νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια, έχουν πλέον ρεκόρ 9-9 και βρίσκονται μόνοι στην έβδομη θέση, ενώ η ομάδα του Μιλάνου έχει 8-10 και βρίσκεται οριακά στην όγδοη θέση.

Κορυφαίοι των νικητών, που είχαν 12/18 τρίποντα, ήταν οι Λο και Ντέντοβιτς, οι οποίοι πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες τους ήταν οι Κόπονεν και Γιόβιτς, που είχαν από 14. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων, αλλά και του αγώνα ήταν ο Τζέιμς με 29 πόντους με 2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 10/11 βολές, αλλά και 5 ασίστ.

Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά και με αιχμή του δόρατος τον Μπέρτανς, προηγήθηκε 11-6 στο τρίτο λεπτό και 16-10 στο 5’. Στην… εξίσωση μπήκε και ο Τζέιμς με 2/2 τρίποντα. Η Μπάγερν αντέδρασε μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (17-18) με τρίποντο του Λο, πέρασε μπροστά με 21-20 και το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-22 υπέρ των Βαυαρών. Λο και Τζέιμς ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των δύο ομάδων, έχοντας πετύχει από 8 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και με οχτώ σερί πόντους του Κόπονεν, προηγήθηκαν 32-28 στο 13’. Το σερί των Βαυαρών συνεχίστηκε και μάλιστα με καλάθι του Γουίλιαμς έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (49-38) στο 17’. Η Αρμάνι προσπάθησε να αντιδράσει και στο τέλος του ημιχρόνου ψαλίδισε τη διαφορά στους οχτώ πόντους (53-45). Η Μπάγερν δεν έχασε επί της ουσίας τον έλεγχο και το υπέρ της προβάδισμα οφειλόταν εν πολλοίς στην εκπληκτική ευστοχία στα σουτ τριών πόντων (9/12).

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τη Μπάγερν να διατηρεί το προβάδισμα από επτά μέχρι δέκα πόντους. Μάλιστα, με καλάθι του Ντέντοβιτς, έφτασαν και στο +15 (67-52) στο 25’, που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Η Αρμάνι όσες φορές προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, βρήκε «τοίχο», με αποτέλεσμα οι Βαυαροί να βρίσκονται σταθερά σε απόσταση ασφαλείας, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ιδιαίτερα άστοχοι ήταν οι παίκτες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με το επιμέρους σκορ στα πρώτα τριάμισι λεπτά να είναι 2-3(!). Με δίποντο του Τσιντσιαρίνι, η Αρμάνι πλησίασε στους έξι (79-73), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και στους τέσσερις και με αυτή τη διαφορά μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο. Η Μπάγερν δεν… πτοήθηκε και κάνοντας σωστή διαχείριση των επιθέσεων και του χρόνου, έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση με τελικό σκορ 93-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 53-45, 77-68, 93-87.