Απότομη προσγείωση για τον τραγικό Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη!

Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν για πρώτη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα από την Μπαρτσελόνα με το βαρύ 73-51!

Συντριβή για τον Ολυμπιακό στο «Παλάου Μπλαουγκράνα»! Οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν μετά το 27’ και έδωσαν το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να κάνει… πάρτι και να τους υποχρεώσει στην πρώτη τους ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα, με το βαρύ 73-51. Σε απίστευτα κακή ημέρα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 21 λάθη(!) και 2/15 τρίποντα!

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Τόμπσον και Ρόμπερτς ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο παιχνίδι για το 0-6. Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε περίπου τρία λεπτά για το πρώτο της καλάθι (2-6), με τον Τόμπσον να παίρνει την… σκυτάλη στην επίθεση και να κρατά μπροστά τους Πειραιώτες (7-12). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «σίγησαν» επιθετικά, με άστοχη επιμονή από την περιφέρεια αλλά και απανωτά λάθη (με επιθετικά φάουλ), με τους γηπεδούχους να μαζεύουν τη διαφορά με τους Κόπονεν και Μερμάν, για το 14-14 στο τέλος.

Τραγικό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Δεν ήταν μόνο άστοχος, αλλά έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο (ειδικά ο ΜακΛίν, που ήταν σε άλλο… γήπεδο και τα έκανε συνεχόμενα), δίνοντας έτσι συνεχώς… δικαιώματα στην Μπαρτσελόνα, η οποία μπήκε με ένα 9-2, που την πήγε στο +7 (23-16). Περίπου στα μισά, ο Ρόμπερτς έδωσε μία τρίποντη-ανάσα στους «ερυθρόλευκους» (23-19), όμως οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν τις αργές -και με κακή κυκλοφορία- επιθέσεις και τον Πρέσι να τους τιμωρεί για το νέο +7 (26-19), στα δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με κάποιες καλές άμυνες, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και έτσι κρατούνταν κοντά (29-26), αλλά μία ολιγωρία στο τέλος να δίνει την ευκαιρία στον Σεραφέν να διαμορφώσει με καλάθι και φάουλ το 32-26 και τους φιλοξενούμενους να μετρούν συνολικά 11 λάθη.

Με εξαιρετικές άμυνες και παιχνίδι μέσα από τη ρακέτα με τον Μιλουτίνοφ μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, ισοφαρίζοντας στο πρώτο τρίλεπτο (32-32). Ωστόσο, στη συνέχεια τα λάθη έκαναν ξανά την εμφάνισή τους, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει πόντους στο ανοικτό γήπεδο και στην περιφέρεια και να εκτοξεύει σε διψήφια τιμή την υπέρ της διαφορά (45-34), στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Εκεί, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πέρασε τον Τολιόπουλο στο παρκέ και εκείνος τον… δικαίωσε, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη μείωση της διαφοράς (45-41). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» αποσυνδέθηκαν από το καλάθι και μέσα από τις βολές, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +8 (49-41).

Πιστός στα… λάθη, αλλά και στα άστοχα απανωτά τρίποντα μπήκε και στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός, με την Μπαρτσελόνα να λέει «ευχαριστώ» και να πηγαίνει στο +14 (55-41). Ο Παπαπέτρου έσπασε ύστερα από περίπου τρία λεπτά το… ρόδι για τους «ερυθρόλευκους», αλλά ο Ρόμπερτς πήρε το… μονοπώλιο των λαθών και έτσι οι «μπλαουγκράνα» έτρεξαν σε απανωτούς αιφνιδιασμούς για να φτάσουν στο +19 (62-43). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το... ποτάμι δεν είχε γυρισμό, με τους Πειραιώτες να είχαν παραδοθεί εντελώς, αφού οι Καταλανοί προηγήθηκαν έφτασαν στο +22 (70-48), το οποίο και διατήρησαν μέχρι τη λήξη (73-51).

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 32-26, 49-41, 73-51