Από την κόλαση στον παράδεισο η ΑΕΚ!

Θρίλερ με… happy end για την ΑΕΚ!

Η Ένωση λίγο έλειψε να υποστεί μέγα «κάζο» από τη Ρόσα Ράντομ, η οποία αστόχησε στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας (78-78), αλλά στην παράταση δεν έδωσε άλλα… δικαιώματα και επικρατώντας 96-92, ανέβηκε στο 2-2 στο φετινό Basketball Champions League.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Μανωλόπουλου ήταν οι Σάκοτα και Χάρις με 18 πόντους, με τον Αμερικανό γκαρντ να μαζεύει και 13 ριμπάουντ. Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Γκριν, ενώ άλλους 13 είχε ο Λαρεντζάκης.

Από τους Πολωνούς, κορυφαίος ήταν ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Κέβιν Πάντερ, με 23 πόντους, με τον Ζάιτσεφ να είχε 21, τον Χάροου 15 και τον Σοκολόφσκι να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με τους Μαυροειδή, Τζέιμς, Χάρις, Λαρεντζάκη και Γκριν ξεκίνησε η ΑΕΚ την αναμέτρηση. Πολύ νωθρά μπήκε στο παιχνίδι η Ένωση και ειδικά στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κυνηγά από νωρίς στο σκορ (8-14), καθώς οι παίκτες τη Ρόσα βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια, φτάνοντας στο +7 (10-17). Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου εξακολουθούσαν να παίζουν κακό μπάσκετ, βιαστικό, με πολλά χαμένα σουτ και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με αυτή τη διαφορά (13-20).

Οι Πολωνοί συνέχιζαν το… βιολί τους έξω από τα 6,75μ. και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την υπέρ τους διαφορά να ξεφεύγει σε διψήφιο αριθμό (18-29). Εκεί, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έριξε τους Ελόνου και Ξανθόπουλο στο παιχνίδι, οι οποίοι έδωσαν ενέργεια και λύσεις στην ΑΕΚ, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί (26-31), στα μισά. Με την καλή της άμυνα και τον Χάρις στην επίθεση, η Ένωση πλησίασε ακόμη περισσότερο (34-36), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με… μπροστάρη τον Πάντερ, πηγαίνοντας ξανά στο +7 (34-41) και διατηρώντας το μέχρι το τέλος (36-43).

Πολύ… μουδιασμένη μπήκε η ΑΕΚ και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τη Ρόσα να ξεφεύγει ξανά στο +10 (37-47). Παρ’ όλα αυτά, η Ένωση συνήλθε γρήγορα και σφίγγοντας την άμυνά της, οδήγησε σε άστοχα σουτ και λάθη τους Πολωνούς, για να τρέξει ένα 10-0 και να ισοφαρίσει στα μισά (47-47). Ωστόσο, στη συνέχεια παρασύρθηκε από τον ενθουσιασμό της και επιτρέποντας στον Άουντα να κάνει… πάρτι στη ρακέτα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν αρχικά στο +6 (47-53), ενώ στη συνέχεια ο Ζάιτσεφ –ξανά από το «ζωγραφιστό»- τους έστειλε στο +10 (49-59), στο ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Ρόσα έστειλε αρκετές φορές τους παίκτες του Μανωλόπουλου στη γραμμή των βολών, αλλά και εκεί ήταν άστοχοι, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να ήταν στο 53-61.

Μία άλλη… ΑΕΚ μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με καλή άμυνα, που έδωσε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, αλλά και τον Σάκοτα να παίρνει… φωτιά από την περιφέρεια, οι παίκτες του Μανωλόπουλου κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά και να περάσουν μπροστά (68-63). Οι Πολωνοί αντέδρασαν με τον Σοκολόφσκι αρχικά για την ισοφάριση (68-68) και στη συνέχεια με τον Χάροου για το προσπέρασμα (69-70), περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την Ένωση να «πονάει» πολύ από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο 76-78, στα 37’’ πριν τη λήξη. Ο Μαυροειδής έκανε το 78-78 και αφού ο Χάροου αστόχησε στο τέλος, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο πρώτο δίλεπτο της παράτασης (83-83), με τους Λαρεντζάκη και Γκριν να παίρνουν την ΑΕΚ στις… πλάτες τους και να την στέλνουν στο +6 (89-83). Έκτοτε, οι παίκτες του Μανωλόπουλου «λύθηκαν» και έχοντας τον πλήρη έλεγχο πήραν τη νίκη με το τελικό 96-92.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78 κ.α., 96-92 παρ.