Άντεξε και «πέρασε» από Μόσχα η Μπασκόνια

Έστω και αν πήγε να «αυτοκτονήσει», η Μπασκόνια νίκησε τελικά 85-77 τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρζώκα στη Μόσχα για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 7-8 το ρεκόρ της.

Η Μπασκόνια νίκησε 85-77 στη Μόσχα τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις επτά νίκες στη φετινή διοργάνωση, αφήνοντας χαμηλά τους Ρώσους.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν +7 στην πρώτη περίοδο και +15 στη δεύτερη, όμως το σπάσιμο του ταμπλό από τον Σενγκέλια και η διακοπή που επέφερε αυτό, έφερε την προσωρινή αντεπίθεση των Ρώσων, που προηγήθηκαν με 58-54, όμως ένα σερί 10-0 στην τρίτη περίοδο και ένα 6-0 στην τέταρτη έδωσε τη νίκη στους Ισπανούς.

Για αυτήν βοήθησαν περισσότερο οι Σιλντς με 15 και Χίλιαρντ, Φόιγκτμαν με 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Μίκι με 19, Μάρκοβιτς με 14 και Τζένκινς με 13 πόντους.

Οι Βάσκοι απέκτησαν τα «ηνία» με πρωταγωνιστή τον Σιλντς και έφτασαν στο +9. Ο Μάρκοβιτς μείωσε για τους Ρώσους, όμως ο Αμερικανός φόργουορντ διατήρησε το +8 για τους Βάσκους στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Τζάνινγκ και Χουέρτας πλαισίωσαν τον Σιλντς επιθετικά στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έφτασαν τη διαφορά στο +15. Ο Γκριν πήρε τις επιθετικές πρωτοβουλίες για τους γηπεδούχους και μείωσε στο -9 και στο -7 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο «σημαδεύτηκε» από το κάρφωμα του Σενγκέλια, που ράγισε το ταμπλό και έφερε τη διακοπή στο 36-45. Με την επιστροφή στο παρκέ, η Χίμκι ισοφάρισε με τους Τζένκινκς και Κρόκερ και προηγήθηκε 58-54 και 58-57 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Η Μπασκόνια αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Χίλιαρν ανέλαβε δράση και έφερε το 10-0 σερί και το +10 για τους Βάσκους, που έφτασαν μέχρι το +14 με τον Αμερικανό φόργουορντ και το τελικό +8.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-43, 58-57, 77-85