Ανατροπή με σούπερ Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ

Λίγο η πρεμιέρα, λίγο η κακή άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας που δέχτηκε 48 πόντους στο πρώτο μέρος και η διαφορά των δέκα πόντων των Ιταλών έδιναν ελπίδες για μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα, αλλά η ρωσική αρκούδα κατάφερε με 55 πόντους στην επανάληψη να φτάσει στη νίκη με 93-84 κόντρα στην Αρμάνι. Ο Σέρχι είχε 20 πόντους, ο Ντε Κολό 19, αλλά ο Κλάιμπερν έκλεψε την παράσταση με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 28 ranking, ενώ πρώτος σκόρερ με 21 ήταν ο Κόρεϊ Χίγκινς. Για την αξιόμαχη Αρμάνι πρώτος σκόρερ ο Γκάουντλοκ με 17 και ο Μίτσοφ με 16.

Mε καταιγισμό από τρίποντα και ένα 4-11 πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα 2:30 λεπτά η Αρμάνι με τον Μίτσοφ να σημειώνει δύο και τον Τζόρνταν ακόμα ένα πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα που αυξήθηκε στο +10 με το τέταρτο τρίποντο της ομάδας από το Μιλάνο με τον Εμπαγέ. Στο 9’ με καλάθι του Γκουντάιτις έπιασε για πρώτη φορά το +14 η ιταλική ομάδα με 12-26, για να κάτσει σε αυτή την διαφορά το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με καλάθι του Γκάουντλοκ που είχε 6 στην πρώτη περίοδο και ήταν ο πρωταγωνιστής μαζί με τον Μίτσοφ που είχε 8 στο ίδιο διάστημα για την Αρμάνι.

Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά πήγε με το ξεκίνημα στους 16 για την ιταλική ομάδα, αλλά με ένα επί μέρους 8-1 κατάφεραν οι Ρώσοι να συμμαζέψουν κάπως την κατάσταση που πήγαινε να ξεφύγει και να φτάσουν στο -9 (24-33) στο 13’. Η Αρμάνι διατηρούσε σταθερά τη διαφορά γύρω στους 10, για να έρθει το τρίποντο του Μπέρτανς να στείλει πάλι την διαφορά στους +14 υπέρ της, με το 26-40 στο 16’. Ο Σέρχι με δύο απανωτά τρίποντα κατέβασε την διαφορά στους οκτώ (32-40) στο 17’ με το σκηνικό να μην αλλάζει πάντως και την Αρμάνι, παρά τη μείωση του σκορ στα 2’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου στους έξι, να κλείνει την περίοδο, με διαφορά δέκα πόντων υπέρ της, (38-48) στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν άφησε περιθώριο να ξεφύγει πάλι η αντίπαλος της και με ένα επί μέρους 13-2 με τον Χίγκινς να βάζει οκτώ σε αυτό το σερί, είχε ήδη πάρει το πρώτο προβάδισμα στο ματς λίγο πριν τα μισά της 3ης περιόδου. Η Αρμάνι προσπάθησε ν’ αντισταθεί, αλλά η δύναμη πυρός της ρωσικής ομάδας ήταν τέτοια, που της έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί με 65-64 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αρμάνι προσπάθησε να προβάλλει αντίσταση, αλλά προδόθηκε ξανά από την άμυνα της, αφού δέχτηκε 28 πόντους. Το τελευταίο προβάδισμα των Ιταλών ήρθε στο 33’ με καλάθι του Γκουντάιτις με 69-70, αλλά από εκεί και μετά κι από το 73-72 ήρθε ένα σερί των Ρώσων 7-0, για να γείρει την πλάστιγγα για τους γηπεδούχους, με το 80-72 στο 36’, ώστε να φτάσουμε τελικά στο 93-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 38-48, 65-64, 93-84

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 19, Βέστερμαν 3(1), Αντόνοφ, Σέρχι 20(4), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 15(2) (12 ριμπ. 3 κλεψ.), Χίγκινς 21 (1) (9/12 δίποντα) Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 6, Χάντερ 5

Αρμάνι Μιλάνο: Γκάουντλοκ 17, Μίτσοφ 16(2), Καλνιέτις 3(1), Κουζίν, Εμπαγέ 5(1), Θίοντορ 7(1) (6ασίστ), Μπέρτανς 14(2), Γκουντάιτις 15 (11/12 βολές)