Ανατροπή και συνέχεια στο αήττητο από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο

Μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε χαρακτήρα, επικράτησε εκτός έδρας με 90- 85 και έκανε το 6-0 στην Ευρωλίγκα. Στο 4-2 το ρεκόρ της ιταλικής ομάδας.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αποδεικνύει ότι και φέτος δεν πρόκειται να λυγίσει εύκολα. Μπορεί απέναντι στην Αρμάνι, μέσα στο Μιλάνο, να δυσκολεύτηκε πολύ (βρέθηκε μέχρι 11 πόντους πίσω), αλλά εντυπωσιακό come back και με ώριμο μπάσκετ, πήρε τη νίκη με 90-85 και έκανε το 6Χ6 στην Ευρωλίγκα. Από την άλλη, η παρέα του Μάικ Τζέιμς έπεσε στο 4-2.

Στο πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι πήγαν το παιχνίδι στα μέτρα τους και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-16. Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο και είναι χαρακτηριστικό ότι το ημίχρονο έληξε 41-40 υπέρ της Αρμάνι.

Στην επανάληψη, η Αρμάνι έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-5 και κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων, καθώς προηγήθηκε με 56-45 στο 24’. Ο Μίτσοφ ήταν εκπληκτικός, ακολουθούσε ο Μάικ Τζέιμς, αλλά η ΤΣΣΚΑ έδωσε τη δική της απάντηση. Με σερί 10 πόντων, το παιχνίδι πήγε στο 64-61 στο 29’, ενώ το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την Αρμάνι να προηγείται με 66-63.
Όλα εδειχναν ότι θα πηγαίναμε σε ματς θρίλερ κι έτσι έγινε.

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους (71-77) πέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Η Αρμάνι επέστρεψε ξανά μειώνοντας στους δυο πόντους στο 38’ και με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς ισοφάρισαν σε 80-80 ένα λεπτό πριν από το τέλος.
Τέσσερις πόντοι από τον Χίγκινς και εξαιρετική άμυνα, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία, τελικά, πήρε μια σπουδαία νίκη με το τελικό 85-90.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν οι Κόρι Χίγκινς (23 πόντοι), Νάντο Ντε Κολό (18 πόντοι, 4 ασίστ) και Κάιλ Χάινς (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ενώ για τη Μιλάνο ξεχώρισαν οι Μάικ Τζέιμς (16 πόντοι, 12 ασίστ) και Βλάντιμιρ Μίτσοφ (24 πόντοι).

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-40, 66-63, 85-90

Πηγή:sport-fm.gr