Αναιμικός Παναθηναϊκός, «έπεσε» αμαχητί στην Πόλη

Ένας τραγικός Παναθηναϊκός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ηττήθηκε 78-62 από την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη

Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε στην Πόλη ο Παναθηναϊκός και παραδόθηκε πλήρως στις άγριες διαθέσεις της Αναντολού Εφές για να υποστεί την 3η ήττα του (78-62) στη φετινή Ευρωλίγκα.

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση στον επιθετικό τομέα, το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε ποτέ να βρει ρυθμό και να περάσει μπροστά στο σκορ. Εκτός τόπου και χρόνου οι παίκτες του Πασκουάλ στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν πίσω με 16 πόντους (44-28).

Στο δεύτερο μέρος, οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν, ωστόσο δεν αρκούσε για να αποφύγουν την ήττα. Πρώτοι σκόρερ οι Τόμας, Καλάθης με 11 έκαστος, πάλεψε στο δεύτερο 20λεπτο ο Αντετοκούνμπο (8 πόντοι), αρνητικός πάλι ο Λάνγκφορντ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νευρικά τον αγώνα, ειδικά στην επίθεση και δεν μπορούσε να βρει εύκολα καλάθια. Από την άλλη, η Εφές έψαχνε σκορ συνεχώς μέσω τριπόντων και κάπως έτσι προηγήθηκε 6-1 στο πρώτο τρίλεπτο.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να μην έχουν καθόλου συγκέντρωση και καθαρό μυαλό στο παιχνίδι τους, με συνέπεια να βρεθεί στο -9 (12-3 στο 6’). Οι παίκτες του Πασκουάλ δεν παρουσίασαν σημάδια βελτίωσης κάνοντας έξαλλο τον Ισπανό τεχνικό, ο οποίος άλλαξε τα 4/5 της αρχικής του πεντάδας προσπαθώντας να βρει λύσεις.

Οι Τούρκοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (15-5 στο 8’), ενώ από την άλλη πλευρά ο Λοτζέσκι κρατούσε όρθιο το «τριφύλλι». Η Εφές έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (19-11), με την ομάδα του Πασκουάλ να ψάχνεται σε αυτό το διάστημα.

Και αντί να υπάρξει ανάκαμψη του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο. Ναι μεν οι «πράσινοι» μείωσαν σε 21-16 με τρίποντο του Τόμας (12’), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 11-2 έφτασαν στο +14 (32-18 στο 14’).

Με δύο διαδοχικά γκολ-φάουλ από Τόμας και Παππά, το «τριφύλλι» μείωσε κάπως (32-24 στο 15’), αλλά και πάλι ήταν προσωρινό: με σερί 8-0, η Εφές έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (40-24 στο 17’). Το… μαρτύριο για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πασκουάλ να βρίσκεται σε λήθαργο σε αυτό το 20λεπτου, εξ ου και το -16 (44-28).

Οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους στις αρχές της 3ης περιόδου και κράτησαν χωρίς σκορ τους γηπεδούχους για 3 περίπου λεπτά (44-32 στο 23’). Ο Αντετοκούνμπο πήρε τη σκυτάλη από τον Λοτζέσκι στον επιθετικό τομέα και κρατούσε την ομάδα του ζωντανή στο παιχνίδι έχοντας 7 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Ο Γκιστ μείωσε στο -10 (52-42 στο 25’), αλλά… μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά με Μόερμαν, Ντάνστον και ξεκόλλησαν επιθετικά (58-44 στο 29’), ενώ ο Μίτσιτς με κάρφωμα στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 60-46.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έπαιξε ακόμα καλύτερη άμυνα και κράτησε την αντίπαλό του με μόλις 2 πόντους, χωρίς ωστόσο να έχει καθαρό μυαλό στην επίθεση (62-51 στο 35’).

Από ‘κει και πέρα, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ, αφού οι Λεκαβίτσιους, Παπαπέτρου ήταν άστοχοι. Κάπως έτσι το 62-51 μετατράπηκε σε 75-56 (39’), με αυτό το +19 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά της Εφές στο παιχνίδι.

Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί είναι το τελικό σκορ, με τους Τούρκους να φτάνουν στο 78-62 και να υποχρεώνουν τον Παναθηναϊκό στην 3η ήττα του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 44-28, 60-46, 78-62.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 19 (5 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπίρσεν, Μότουμ 3, Σανλί, Μόερμαν 17 (6 ριμπ.), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 11 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον 14 (5 ριμπ.), Σίμον 10 (8 ριμπ., 5 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 9, Παππάς 3, Γκιστ 10 (5 ριμπ.), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 6 (5 ριμπ.), Καλάθης 11 (8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8, Μήτογλου