Αλύγιστη Χίμκι!

Η Χίμκι (6-10) του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά τις απουσίες (Σβεντ, Γκιλ) συνέτριψε τη Γκραν Κανάρια (6-10) με 70-99.

Η Χίμκι μπορεί για ένα ακόμη παιχνίδι να μην είχε τους Αλεξέι Σβεντ και Άντονι Γκιλ, αλλά παίζοντας απολαυστικό μπάσκετ επικράτησε εύκολα στην έδρα της Γκραν Κανάρια με 70-99.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με «όπλο» τα τρίποντα (4/4) από τα χέρια του Τιλί (3/3) βρέθηκαν στο +10 (22-12, 7'). Η ομάδα της Μόσχας έκανε με ευκολία τα λάθη και αν έλειπε ο Μόνια η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Στη συνέχεια πάντως με δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75 ο Τζένκινς μείωσε τη διαφορά (27-23, 10').

Η είσοδος του Μίκι στο παρκέ πρόσφερε μεγαλύτερη ώθηση στη Χίμκι. Τα καλά ποσοστά της Γκραν Κανάρια αποτελούσαν παρελθόν αφού δυσκολευόταν πολύ από την εκπληκτική άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα κι έτσι με σερί 0-13 πήραν προβάδισμα με 34-39 (17'). Η ψυχολογία είχε αλλάξει για τα καλά και ο Κρόκερ με τρίποντο αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (36-50, 20').

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να αγωνίζονται με αμείωτο ρυθμό κι έτσι στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 39-62 (25'). Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν τρόπο να αντιδράσουν μένοντας μόνο στην επιθυμία για κάτι τέτοιο αφού οι επιθέσεις τους έβρισκαν συνέχεια τοίχο στην αντίπαλη άμυνα.
Στην τελευταία περίοδο η Χίμκι με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς μεγιστοποίησε τη διαφορά στους 33 πόντους (57-90, 35') και απλά στη συνέχεια ακολούθησε μία λογική χαλάρωση των παικτών του Μπαρτζώκα. Η Γκραν Κανάρια βρήκε κάποια μακρινά σουτ και έριξε κάπως τη διαφορά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν 69.4% στα δίποντα, 48.1% στα τρίποντα, έδωσαν 29 ασίστ κι υπέπεσαν μόλις σε 11 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τσαρλς Τζένκινς σε 28:35 είχε 18 πόντους (3/3δ., 4/6τρ., 0/2β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Πολύ καλός και ο Ντι Μποστ (24:30) με 20 πόντους (4/5δ., 4/6τρ), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πέραν των Στρόμπερι, Έρικσον και Τιλί κανείς άλλος παίκτης των γηπεδούχων δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάλκολμ Τόμας ολοκλήρωσε με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο έκρινε τον αγώνα το οποίο έληξε με 6-27 υπέρ της Χίμκι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γκραν Κανάρια τα 20 λάθη και την τραγική της άμυνα. Η Χίμκι τίποτα απολύτως.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Τζόρνταν Μίκι πήρε την εσωτερική και κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι της Γκραν κανάρια στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 36-50, 50-73, 70-99