Αγγίζει το… θαύμα η Βαλένθια, συντρίβοντας τη Ρεάλ!

Στο… καναβάτσο έριξε τη Ρεάλ Μαδρίτης η Βαλένθια, καθώς τη συνέτριψε 81-64 για να κάνει το 2-1 στους τελικούς και να απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας της!

Το break στη Μαδρίτη έδωσε… φτερά στα πόδια στη Βαλένθια, η οποία χάρη σε άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση «έπνιξε» 81-64 τη Ρεάλ, με αποτέλεσμα να πάει τη σειρά των τελικών στο 2-1 και να απέχει μόλις μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας της!

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν η αναμέτρηση (36-35), με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +8 (59-51) στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη, οι παίκτες του Μαρτίνεθ άρχισαν να… πυροβολούν από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να στείλουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (65-51), φτάνοντάς την ακόμη και στο +18 (77-59), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Πρώτος σκόρερ των «νυχτερίδων», που είχαν 12/26 τρίποντα, ήταν ο Τόμας με 16 πόντους, με τον Σαν Εμετέριο να είχε 15 και τον Ντούμπλιεβιτς να προσθέτει άλλους 14. Για τη «βασίλισσα», ο Γιουλ είχε 16 πόντους, με τον Αγιόν να είχε 15 και 8 ριμπάουντ και τον Ντόντσιτς να είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 36-35, 59-51, 81-64