Περίπατος της Νταρουσάφακα με Μπαρτσελόνα

Κοντά στην οκτάδα παραμένει η Νταρουσάφακα, καθώς επικράτησε εύκολα με 67-56 της Μπαρτσελόνα και ανέβηκε στο 13-13.

Σε.. περίπατο μετέτρεψε η Νταρουσάφακα το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα, την οποία νίκησε 67-56 και με το 13-13 παραμένει ένα… βήμα πίσω από την Αναντολού Εφές που είναι στην όγδοη θέση και το 14-12.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπλατ ήταν ο Κλάιμπερν με 15 πόντους, με τον Γουίλμπεκιν να είχε 11 και τον Ζίζιτς να προσθέτει 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από τους Καταλανούς έκανε ό,τι μπορούσε ο Περπέρογλου με 16 πόντους.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στο ματς η Μπαρτσελόνα, όπου στα μισά προηγήθηκε 11-4. Στη συνέχεια, η Νταρουσάφακα αντέδρασε, αλλά η ομάδα του Μπαρτζώκα διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (11-13). Όμως, η δεύτερη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους Τούρκους. Με τον Κλάιμπερν να… σέρνει τον χορό, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με ένα επιμέρους σκορ 32-9, πήγαν στα αποδυτήρια με το +21 (43-22)!

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι Καταλανοί έδειξαν… σφυγμό και με ένα 3-10, μείωσαν τη διαφορά (46-32). Μάλιστα, οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν την πολύ καλή τους άμυνα και με μπροστάρη τον Περπέρογλου στην επίθεση, πλησίασαν στο -9 (51-42), με τον Γουίλμπεκιν να διαμορφώνει στο τέλος το 53-42. Οι φιλοξενούμενοι έμεναν στο παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο (59-52), αλλά η ομάδα του Μπλατ διατηρούσε το προβάδισμά της και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 67-56.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 43-22, 53-42, 67-56

Πηγή:sport-fm.gr