Εδραιώνεται στην οκτάδα η Εφές!

Ακόμη πιο δυνατά για την οκτάδα «παίζει» η Αναντολού Εφές, καθώς νίκησε 96-85 την Μπασκόνια και πλέον την «έχει» και στην ισοβαθμία, αφού υπερκάλυψε τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο.

Διπλή νίκη για την Αναντολού Εφές!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς επικράτησε 96-85 της Μπασκόνια και παράλληλα υπερκάλυψε τη διαφορά της ήττας (85-84) στον πρώτο γύρο, υπερτερώντας πλέον των Βάσκων στην ισοβαθμία.

Κορυφαίος των Τούρκων, που ανέβηκαν στο 12-11, ήταν ο Ερτέλ με 21 πόντους και 11 ασίστ, με τον Χάνεϊκατ να είχε 16 πόντους, τον Ντάνστον 15 και τον Πολ να προσθέτει 14. Από το σύνολο του Σίτο Αλόνσο, το οποίο μετράει τρεις σερί ήττες και έπεσε στο 12-11, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπομπουά και Χάνγκα με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την Εφές να προηγείται 23-21. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Περάσοβιτς άρχισε να ξεφεύγει, φτάνοντας την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (40-30) και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +9 (47-38).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπασκόνια να δείχνει μεγάλη δυσκολία και τους γηπεδούχους να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-60). Το πόδι των παικτών του Περάσοβιτς ήταν… πατημένο και στην τέταρτη περίοδο, με την Εφές να φτάνει ακόμη και στο +17 (79-62) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 96-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-38, 73-60, 96-85

Πηγή:sport-fm.gr