Τρίποντη απόδραση της ΑΕΚ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικλ Ντίξον, η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα Ζολνόκι επικρατώντας με 89-76 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-3, πιάνοντας τη Λούντβιγκσμπουργκ στη 2η θέση του ομίλου.

Μετά από ένα προβληματικό πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 22-21, η ΑΕΚ πήρε μπρος στην δεύτερη περίοδο και χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ρόκο Λένι Ούκιτς (16 πόντοι στο ημίχρονο), οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την «Ένωση» να έχει προβάδισμα 13 πόντων (37-50).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ έφτασε στο +20 (37-57) και από εκεί και πέρα δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα σχετική με την υπόθεση της νίκης. Ο Μάικλ Ντίξον βομβάρδισε το αντίπαλο καλάθι με 8 τρίποντα (8/12) και η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με 89-76.

Η ΑΕΚ είχε συνολικά 15/30 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του Ντίξον, ήταν και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 20 πόντους.