Έχασε μεγάλη ευκαιρία

Το πάλεψε στα ίσια. Κοίταξε τη «Βασίλισσα» στα μάτια, είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Τζέιμς Φελντέιν, ωστόσο δύο μοιραία λάθη του Δομινικανού στο τέλος, έδωσαν τη νίκη στη Ρεάλ με 87-84, με τον Παναθηναϊκό να κάνει την τρίτη του ήττα.

Από το ξεκίνημα κιόλας, ο αγώνας είχε τρομερό ρυθμό. Η μπάλα πήγαίνε πάνω κάτω, με τις άμυνες να έχουν πάει περίπατο. Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο αποφασιστηκα στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί 12-6 στο 5' με «τρία στα τρία» τρίποντα του Φελντέιν κι ένα καλάθι του Μπουρούση στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Ο Ματσιούλις μείωσε στους 3 (12-9), ενώ ο Καλάθης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +6. Στο ίδιο μοτίβο και τα υπόλοιπα λεπτά της πρώτης περιόδου, με την «Βασίλισσα» να μειώνει στο καλάθι και πάλι στο τέλος (23-21).

Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, έδωσε τη σκυτάλη του στο ακόμα πιο εξαιρετικό δεύτερο. Η Ρεάλ Μαδρίτης, έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (30-30), με τους «πράσινους να τρέχουν ένα επί μέρους 8-2 (38-32 στο 15'). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν μπορούσε να αντιδράσει στους πόντους των Μαδριλένων.

Αποτεέλεσμα αυτού, ήταν η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση στο 17' (40-38). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους Μαδριλένους να ξεφεύγουν με 4 (48-44) στο 19', για να πάνε στα αποδυτήρια στο 53-50.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις ομάδες του Πάμπλο Λάσο και του Τσάβι Πασκουάλ να αλλάζουν τα συναισθήματα μέσα σε δευτερόλεπτά. Πόντο-πόντο πήγαινε το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να κοιτά στα μάτια τη Ρεάλ και κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0 (56-53), για να ισοφαρίσει ο Ράντολφ στο 23' (56-56). Οι «πράσινοι» ξανά πήραν το προβάδισμα στο 25' 61-58 και 64-61, με την «Βασίλισσα» να φέρνει και πάλι την αναμέτρηση στα ίσια (66-66) και να παίρνει το προδάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (72-68).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Ρούντι Φερνάντεθ ανέβασε τη διαφορά στους 7 (75-68) για να μειώσει στους 3 (75-72) και στον έναν πόντο (75-74). Ο Φελντέιν ισοφάρισε 79-79. Αγιόν και Γιουλ και διαμόρφωσαν το 84-81 για να ισοφαρίσει και πάλι ο Φελντέιν σε 84-84.

Ο Γιουλ ξανά έδωσε το προβάδισμα στη «Βασίλισσα» (86-84), με τον Παναθηναϊκό να χάνει δυο ευκαιρίες με δυο λάθη του Δομινικανού γκαρντ να φέρει το παιχνίδι ξανά στα ίσια.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-50, 72-68, 87-84.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 12 (1), Ντρέιπερ 2, Ρούντι 8 (2), Ντόνσιτς, Ματσιούλις 9 (2), Ρέγιες, Αγιόν 8, Κάρολ 6, Χάντερ 4, Γιούλ 30 (4), Τόμπκινς 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (1), Νίκολς, Ρίβερς 8 (1), Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς 8 (1), Φελντέιν 19 (6/7 τρίπ.), Γκιστ 8, Μπουρούσης 13 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Καλάθης 15 (2 τρίπ., 4 ριμπ., 9 ασ.).